Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 maja 2021 r., sygn. I NSNc 122/20

W myśl art. 403 § 2 k.p.c. podstawę wznowienia postępowania stanowi wykrycie takich faktów lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu. Wykrycie okoliczności faktycznych lub dowodów w rozumieniu art. 403 § 2 k.p.c. dotyczyć może jedynie faktów i środków dowodowych, które w postępowaniu prawomocnie zakończonym były dla strony skarżącej "nieujawnialne", czyli stronie nieznane lub dla niej niedostępne. Fakty natomiast ujawnialne, czyli te, które strona powinna znać i miała możliwość dostępu do nich, nie są objęte hipotezą tego przepisu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Janusz Niczyporuk (przewodniczący)

SSN Oktawian Nawrot (sprawozdawca)

Agata Pawlak (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie ze skargi M. W. o wznowienie postępowania w sprawie z powództwa S. M. przeciwko M. W. zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z 17 grudnia 2013 roku, sygn. V GC (...), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 25 maja 2021 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z 9 marca 2016 r., sygn. VII Gz (...),

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.

Uzasadnienie

W toczącym się przed Sądem Rejonowym w K. postępowaniu pod sygn. akt V GC (...) S. M. domagał się od M. W. zasądzenia na swoją rzecz kwoty 41 334,19 zł wraz z odsetkami i kosztami postępowania w związku z bezskutecznością egzekucji świadczenia zasądzonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z 9 grudnia 2010 r. (IV P (...)). Powyższą kwotę zasądzono tytułem wynagrodzenia za pracę na rzecz S. M. od A. Sp. z o.o., której jedynym członkiem zarządu była M. W..

Podstawę roszczenia stanowił art. 299 § 1 k.s.h., w myśl którego, w brzmieniu wówczas obowiązującym, jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okazała się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00