Uchwała SN z dnia 1 lipca 2021 r., sygn. III CZP 36/20
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów (art. 741 § 2 k.p.c.).
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
w sprawie z powództwa R. B. przeciwko M. B. o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, po rozstrzygnięciu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 1 lipca 2021 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Rejonowy w K. postanowieniem z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. akt III RC (…),
"Czy w aktualnym stanie prawnym, po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw; Dz.U.2019 poz. 1469 (...), odrzucenie zażalenia na postanowienie rozpoznawane w ramach tzw. zażalenia poziomego, a więc przez inny skład sądu pierwszej instancji, następuje w składzie trzech sędziów, czy też w składzie jednego sędziego?"
podjął uchwałę:
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów (art. 741 § 2 k.p.c.).
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 3 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy w K. uwzględnił częściowo wniosek powoda R.B. o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, obniżając alimenty należne od powoda pozwanemu M. B. Postanowienie to zaskarżył pozwany, nie wystąpiwszy uprzednio z wnioskiem o doręczenie postanowienia z uzasadnieniem. Sąd Rejonowy, właściwy do rozpoznania zażalenia na podstawie art. 741 § 2 k.p.c., uznał w związku z tym, odwołując się do art. 397 § 3 k.p.c., że zażalenie, jako niepoprzedzone wnioskiem o doręczenie postanowienia z uzasadnieniem, powinno podlegać odrzuceniu.
Zdaniem Sądu Rejonowego, w takich okolicznościach pojawia się jednak zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, dotyczące składu sądu, w jakim powinno nastąpić odrzucenie zażalenia.