Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. II CSK 57/19

Służebność mieszkania może w praktyce występować jako element prawa dożywocia (art. 908 § 2 k.c.), w sytuacji jednak, gdy występuje samodzielnie, stanowi jedynie prawo rzeczowe umożliwiające korzystanie w określonym zakresie z nieruchomości, a nie uprawnienie do domagania się świadczeń osobistych od jej właściciela.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Beata Janiszewska

SSN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa E. G. przeciwko P. K. i B. G. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 21 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od E. G. na rzecz P. K. i B. G. kwoty po 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego,

3. przyznaje adwokatowi T. W. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powódce w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

W pozwie z 2 października 2015 r. powódka E. G. domagała się zobowiązania pozwanych P. K. i B. G. do złożenia oświadczenia woli, mocą którego przeniosą na nią nieodpłatnie po 1/2 części udziałów przysługujących im w stanowiącym odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnym usytuowanym w budynku położonym w M. wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej, który to lokal był przedmiotem darowizny dokonanej przez powódkę na rzecz pozwanych 22 kwietnia 2010 r.

W uzasadnieniu żądania powódka wskazała, że pozwani, będący jej dziećmi, dopuszczają się względem niej aktów rażącej niewdzięczności, które polegają na pomówieniach matki, że jest alkoholiczką i próbach umieszczenia jej w placówkach odwykowych, wulgarnym i obraźliwym sposobie zwracania się do niej, nieudzieleniu jej pomocy finansowej w sytuacji, kiedy pozostawała bez środków do życia, kradzieży jej rzeczy oraz psa, odcięciu wody i próbach wyrzucenia z domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00