Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2020 r., sygn. I CSK 539/18

Gdy refundowane recepty są wystawiane bez uzasadnienia medycznego lub dla nieuprawnionych pacjentów, NFZ ma prawo nałożyć na przychodnię karę wynikającą z kontraktu o udzielanie świadczeń. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że kontroli z ramienia NFZ dokonywały osoby niebędące lekarzami.

Gazeta Prawna nr 10/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W. w W. przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 24 lipca 2017 r., sygn. akt VI ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W. (poprzednio Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego W.) wniósł o ustalenie, że okoliczności, w jakich wystawiano recepty dla pacjentów będących mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej "L." w W., nie uzasadniały obciążenia go karami umownymi na podstawie § 14 ust. 2 umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki podstawowej, które zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia - (...) Oddziałem Wojewódzkim w W. 14 stycznia 2008 r., 28 stycznia 2009 r. i 25 stycznia 2010 r.

Pozwany Narodowy Fundusz Zdrowia - (...) Oddział Wojewódzki w W. wniósł o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z 10 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy w W. uwzględnił powództwo po ustaleniu, że kontrolerzy pozwanego nie byli lekarzami, co - zdaniem Sądu Okręgowego - oznaczało, że nie mieli odpowiednich kwalifikacji zawodowych do zbadania prawidłowości i zasadności wystawienia recept.

Wyrokiem z 13 listopada 2013 r. Sąd Apelacyjny w (...) - z uwagi na nierozpoznanie istoty sprawy - uchylił wyrok Sądu Okręgowego z 10 grudnia 2012 r. i przekazał sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00