Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 września 2020 r., sygn. II CSK 745/18

Zniszczenie lub pogorszenie majątku przejmowanego na podstawie decyzji nacjonalizacyjnej, która następnie okazała się nieważna, nie stanowi normalnego następstwa tej decyzji, co odpowiednio należy odnieść także do bezprawnego objęcia nieruchomości w posiadanie z powołaniem się art. 2 dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z powództwa B. D., K. D., A. P., R. P., K. P. i P. P. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 4 września 2020 r., skargi kasacyjnej pozwanego Skarbu Państwa od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 24 maja 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (...), pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie B. D., K. D., E. C, A. P., R. P., K. P. oraz P. P. domagali się zasądzenia od pozwanego Skarbu Państwa wskazanych w pozwie kwot z tytułu bezprawnego przejęcia nieruchomości stanowiącej własność poprzedników prawnych powodów.

Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w P ustalił, że E. i M. W. byli właścicielami nieruchomości położonej w B., gmina W., zabudowanej budynkiem pałacowym, oznaczonej obecnie jako działki o numerach 82/1, 82/2 i 82/3, wchodzącej w skład dawnego majątku ziemskiego B.. Nieruchomość ta na podstawie art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r., nr 3 poz. 13, dalej - "dekret") została przejęta w 1944 r. przez Skarb Państwa. Na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w P. z dnia 27 listopada 1946 r. do księgi wieczystej został wpisany Skarb Państwa jako właściciel nieruchomości. W zaświadczeniu stanowiącym podstawę wpisu stwierdzono, że nieruchomość podpadała pod art. 2 ust. 1 lit. b)-e) dekretu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00