Wyrok SN z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. V CSK 506/18
Spółka emitująca obligacje powinna zadbać o podanie inwestorom rzetelnej i dokładnej informacji o swojej sytuacji finansowej. Musi to zrobić w taki sposób, aby inwestor nie musiał podejmować dodatkowych działań, by takie dane uzyskać.
Gazeta Prawna nr 121/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Karol Weitz (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Anna Kozłowska
w sprawie z powództwa R. F. przeciwko M. G., R. K. i T. P. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 czerwca 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. akt I ACa (...), I ACz (...),
uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1 (pierwszym) i 2 (drugim) i przekazuje w tym zakresie sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód R. F. domagał się zasądzenia solidarnie od pozwanych M. G., T. P. i R. K. na swoją rzecz kwoty 3 000 000 zł z ustawowymi odsetkami, a ponadto solidarnie od pozwanych odsetek od kwoty 3 000 000 zł w wysokości 11% w stosunku rocznym za okresy wskazane w pozwie tytułem naprawienia szkody związanej z zakupem obligacji wyemitowanych przez spółkę G. S.A. z siedzibą w K. (G.), której członkami zarządu byli pozwani.
Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w K. ustalił, że od 2008 r. G. emitowała w celu pozyskiwania zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej dłużne papiery wartościowe w kolejnych seriach. Papiery te były następnie wielokrotnie konwertowane na dług z kolejnych emisji obligacji, co prowadziło do zwiększenia zadłużenia wobec obligatariuszy. Zgodnie z danymi na dzień 22 czerwca 2012 r. jednym z akcjonariuszy G. była M. Sp. z o.o. dysponująca 70,32% udziału w ogólnej liczbie głosów, której założycielem był M. G. Od dnia rejestracji spółki G. prezesem jej zarządu był M. G., który w dniu 21 marca 2014 r. złożył rezygnację z pełnienia funkcji.