Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. I NSW 5169/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący)
‎SSN Paweł Księżak (sprawozdawca)
‎SSN Oktawian Nawrot

w sprawie z protestu wyborczego R. Z.

przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej

przy udziale Prokuratora Generalnego, Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i Przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w G.

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 30 lipca 2020 r.

wyraża opinię, że zarzuty protestu są bezzasadne

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 lipca 2020 r. (data oddania w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego) R. Z. wniósł protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej, zarzucając naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego poprzez sfałszowanie protokołu obwodowej komisji wyborczej nr (...) w G.

W uzasadnieniu wnoszący protest wskazał, że po zakończeniu głosowania w dniu 12 lipca 2020 r. obwodowa komisja wyborcza nr (...) w G., której był on członkiem, przeliczyła głosy i ustaliła treść protokołu, wykonując te czynności w pełnym siedmioosobowym składzie. Protokół został podpisany przez wszystkich członków komisji, którzy w punkcie 21 zamieścili uwagę: „Zarzut nr 1 i zarzut nr 2 w załącznikach”. Do każdej z podpisanych przez siedmiu członków komisji czterech egzemplarzy protokołu dołączono po dwa zarzuty, ostemplowane pieczęcią komisji, nad którymi przewodniczący komisji nie zarządził dyskusji. Po podpisaniu protokołów posiedzenie komisji zostało zakończone. Część członków komisji udała się do domu, a przewodniczący i zastępca przewodniczącego byli zobowiązani dostarczyć protokoły urzędnikom wyborczym w gmachu Urzędu Miejskiego w G.. Wedle relacji wnoszącego protest przewodniczący obwodowej komisji wyborczej nr (...) w G. wraz ze swoim zastępcą oraz dwoma innymi członkami komisji mieli następnie dokonać „mistyfikacji w celu sfabrykowania nowego protokołu i podłożenia go w miejsce protokołu zatwierdzonego przez całą komisję. W sfałszowanym protokole usunięto uwagę nr 21 i dwa załączniki >>zarzut nr 1 i zarzut nr 2<<.”. R. Z. wskazał, że „niesfałszowany protokół wraz z załącznikami został wywieszony na drzwiach wejściowych lokalu wyborczego, a następnie, 13.07 br. ok. 8:00, usunięto go i zastąpiono sfałszowanym, podpisanym tylko przez 4 członków komisji.”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00