Wyrok SN z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I NO 23/19
W obecnym stanie prawnym, osoby zajmujące stanowisko asesora sądowego nie muszą brać udziału w konkursie na wolne stanowisko sędziowskie. Uzyskanie asesury i nienaganna służba prowadzą do "przekształcenia", w trybie pozakonkursowym, na wniosek zainteresowanego, asesury na etat sędziowski, po weryfikacji kandydata dokonywanej w drodze oceny sędziego wizytatora.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Demendecki (przewodniczący)
SSN Janusz Niczyporuk (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Wiak
w sprawie z odwołania J. F. na uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr (...)/2018 w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia na stanowisko sędziowskie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 15 maja 2019 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Krajowa Rada Sądownictwa działając na podstawie art. 57ac § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 23 z póżn. zm.; dalej: Prawo o ustroju sądów powszechnych), uchwałą z dnia 21 września 2018 r. nr (...)/2018 w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia na stanowisko sędziowskie nie uwzględniła zastrzeżenia J. F. od pozostawienia jej zgłoszenia na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Ż.
W uzasadnieniu uchwały Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że J. F. zajmując stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w C. zgłosiła kandydaturę na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Ż. Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że skarżąca wyboru na stanowisko asesora dokonała na podstawie art. 15 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 1139 z późn. zm.; dalej: ustawa o zmianie ustawy o KSSiP).