Wyrok SN z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. I NO 45/18
Decyzja o przeniesieniu w stan spoczynku pozostawiona została swobodnemu uznaniu powołanego do tego organu. Skorzystanie z uznaniowej kompetencji w kwestii podjęcia stosownej decyzji przez Prokuratora Generalnego o przeniesieniu prokuratora w stan spoczynku na powołanych wyżej podstawach nie może nosić znamion dowolności (arbitralności). Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie powinno być podjęte przy uwzględnieniu zarówno interesu publicznego (potrzeby prokuratury) jak i słusznego interesu prokuratora.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Księżak (przewodniczący)
SSN Tomasz Demendecki (sprawozdawca)
SSN Jacek Widło
w sprawie z odwołania M. K. od decyzji Prokuratora Generalnego z dnia 13 sierpnia 2018 r. Nr PK IX K [...] w przedmiocie odmowy przeniesienia w stan spoczynku wobec treści orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku trwałej niezdolności do pracy na stanowisku prokuratora, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 7 lutego 2019 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 13 sierpnia 2018 r. PK IX K [...], Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, na podstawie art. 70 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 23 ze zm., dalej jako: p.u.s.p.) w związku z art. 127 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2017 r., poz. 1767 ze zm., dalej jako: p.p.) - odmówił prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w S. - M. K. przeniesienia w stan spoczynku wobec treści orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku trwałej niezdolności do pracy na stanowisku prokuratora.