Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. I NO 41/18
Walne zgromadzenie ma kompetencje tylko w sprawach precyzyjnie wymienionych w art. 89 ust. 1 ustawy o komornikach. Do spraw tych nie należy zatwierdzanie sprawozdania komisji rewizyjnej, sporządzonego w sprawie działalności rady izby komorniczej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Joanna Lemańska (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak
SSN Jacek Widło (sprawozdawca)
w sprawie ze skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwałę nr (...) Walnego Zgromadzenia Komorników Izby Komorniczej w K. z dnia 15 marca 2018 r., w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Rady Izby Komorniczej za rok 2017, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 10 stycznia 2019 r.,
uchyla zaskarżoną uchwałę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 8 października 2018 r. Minister Sprawiedliwości (dalej jako: "Minister" lub "Wnioskodawca"), działając na podstawie art. 68 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1309; dalej jako: "u.k.s.e." lub "ustawa o komornikach"), wniósł o uchylenie, jako sprzecznej z prawem, uchwały nr (...) podjętej przez Walne Zgromadzenie Komorników Izby Komorniczej w [...]. w dniu 15 marca 2018 r. w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Rady Izby Komorniczej za rok 2017.
W uzasadnieniu wniosku Minister podniósł, że samorząd komorniczy funkcjonuje na podstawie art. 17 Konstytucji RP oraz przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Powołanie samorządu zawodowego oznacza stworzenie dla danej grupy zawodowej przymusowej organizacji, wyposażonej w pewne władztwo publiczne, której członkowie posiadają monopol w wykonywaniu tego zawodu.