Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. III PK 75/18

Niezasięgnięcie opinii kuratora oświaty przed odwołaniem nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w szkole, także wówczas gdy odwołanie następuje z powodu likwidacji tego stanowiska za wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, stanowi takie naruszenie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, które przesądza samodzielnie o bezprawności odwołania ze stanowiska, czyli niezależnie od zasadności tej czynności danego organu, a tym samym stanowi podstawę do uwzględnienia powództwa odwołanego nauczyciela o zasądzenie odszkodowania za niezgodne z prawem odwołanie go ze stanowiska.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa D. D.-R. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w L. o odszkodowanie za niezgodne z prawem odwołanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt VIII Pa [...],

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w L. wyrokiem z dnia 18 stycznia 2018 r. oddalił apelację pozwanej Szkoły Podstawowej [...] w L. wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w L. z dnia 10 lutego 2017 r. zasądzającego od pozwanej szkoły na rzecz powódki D. D.-R. kwotę 12.547 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2016 r. za niezgodne z prawem odwołanie ze stanowiska wicedyrektora szkoły.

Sąd Okręgowy zaaprobował ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego, zgodnie z którymi powódka nawiązała z pozwaną szkołą stosunek pracy z dniem 1 września 1989 r. na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. W dniu 1 września 2007 r. powierzono powódce funkcję wicedyrektora szkoły. W zakresie tej funkcji powódka sprawowała nadzór nad wychowawcami klas III i IV, a także nadzór pedagogiczny nad nauczycielami humanistami, wychowania fizycznego, bibliotekarzami. W pozostałym zakresie nadzór nad klasami III i IV sprawowało także dwóch innych nauczycieli. Z uwagi na narastające trudności w pracy szkoły w zakresie komunikacji w związku z podziałem zadań pomiędzy wicedyrektorami, trudności w zarządzaniu i konflikty pomiędzy nauczycielami, część nauczycieli domagała się odwołania powódki. Po przeprowadzeniu reorganizacji i zmianach w szkole powódce powierzono sprawowanie nadzoru wychowawczego nad klasami IV i pracą nauczycieli na świetlicy. Zmiana ta wpłynęła na poprawę przepływu informacji pomiędzy nauczycielami a dyrekcją, jednak dyrektor szkoły E. P. nie widziała dalszej możliwości współpracy z powódką z uwagi na narastający pomiędzy nimi konflikt, który był widoczny dla nauczycieli i nie sprzyjał dobrej atmosferze pracy w szkole. W roku szkolnym 2015/2016 dyrektor pozwanej szkoły podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian organizacyjnych w pracy szkoły. Wprowadzono nadzór pedagogiczny nad klasami I-III i IV-VI, a nowy podział wykazał, że jedno stanowisko wicedyrektora było zbędne. W związku z tym, że E. J. ma uprawnienia do nauczania w zakresie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I i III), M. O. posiada uprawnienia do nauczania matematyki, informatyki i przygotowuje uczniów do sprawdzianu po zakończeniu szkoły podstawowej, w ocenie dyrektora szkoły zasadne było pozostawienie tych osób na stanowiskach wicedyrektorów, a dokonanie likwidacji stanowiska wicedyrektora, które zajmowała powódka. Na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 28 kwietnia 2015 r. dyrektor poinformowała nauczycieli, że stanowisko powódki ulega likwidacji, a na posiedzeniu w dniu 22 maja 2015 r. rada ta pozytywnie zaopiniowała wniosek dyrektora o odwołanie powódki ze stanowiska wicedyrektora. Pismem z dnia 22 maja 2015 r. dyrektor szkoły zwróciła się do Prezydenta Miasta L. o wyrażenie opinii w sprawie odwołania powódki ze stanowiska wicedyrektora w pozwanej szkole z dniem 31 sierpnia 2015 r. za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, rozpoczynającym się od dnia 1 czerwca 2015 r. Prezydent Miasta pozytywnie zaopiniował odwołanie powódki ze stanowiska wicedyrektora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00