Postanowienie SN z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. III UK 222/18
Wykładnia art. 48a ustawy zasiłkowej dokonywana z uwzględnieniem reguł gramatycznych wskazuje zaś wyraźnie, że dotyczy on ubezpieczonych niebędących pracownikami, którzy dotychczas nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu (ust. 1) oraz tych, którzy podlegali takiemu ubezpieczeniu z innego tytułu, który ustał, a następnie przystąpili po przerwie nieprzekraczającej 30 dni do ubezpieczenia chorobowego i w czasie trwania tego ubezpieczenia stali się niezdolni do pracy (ust. 2-4). To właśnie dla takich ubezpieczonych, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż okres, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej, ale dłuższy niż określony w art. 49 ust. 1 i 3 tej ustawy, art. 48a określa, w jaki sposób ma być ustalana podstawa wymiaru zasiłku.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania S. I. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. o zasiłek macierzyński, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt VIII Ua [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. wyrokiem z dnia 8 marca 2018 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. od wyroku Sądu Rejonowego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia 29 listopada 2017 r., zmienił ten wyrok i oddalił odwołanie wniesione przez ubezpieczoną S. I. od decyzji organu rentowego z dnia 26 stycznia 2017 r., którą przyznano ubezpieczonej zasiłek macierzyński oraz zasiłek macierzyński w okresie urlopu rodzicielskiego obliczony od podstawy wymiaru w kwocie 2.653,46 zł.
Ubezpieczona S. I. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 8 marca 2018 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 233 k.p.c, a także naruszenie prawa materialnego, to jest art. 3 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, art. 43 w związku z art. 48 ust. 2, art. 48 ust. 1 i art. 48a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.