Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 25 lipca 2019 r., sygn. III CZP 15/19

Na zarządzenie przewodniczącego, wzywające stroną do wniesienia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego, przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 w zw. z art. 398 k.p.c).

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

SSN Anna Owczarek

w sprawie z powództwa P.P. przeciwko (...) Towarzystwu Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 25 lipca 2019 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w S. postanowieniem z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. akt II Cz (...),

"Czy na zarządzenie Przewodniczącego wzywające stronę do uiszczenia zaliczki na wydatki związane z dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego sądowego przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 k.p.c.)?"

podjął uchwałę:

Na zarządzenie przewodniczącego, wzywające stroną do wniesienia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego, przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 w zw. z art. 398 k.p.c).

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w S. postanowieniem z dnia 12 października 2018 r. odrzucił zażalenie powoda na zarządzenie przewodniczącego wzywające go do uiszczenia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłych sądowych. W uzasadnieniu wyjaśnił, że zażalenie jest dopuszczalne jedynie na postanowienia sądu pierwszej instancji i zarządzenia przewodniczącego określone w art. 394 § 1 k.p.c., do których nie zalicza się zarządzenie zaskarżone przez powoda. Odnoszący się do kosztów art. 394 § 1 pkt 9 k.p.c. wymienia jako zaskarżalne tylko te postanowienia i zarządzenia, których przedmiotem jest zwrot kosztów, określenie zasad ponoszenia przez strony kosztów procesu, wymiar opłaty, zwrot opłaty i zaliczki, obciążenie kosztami sądowymi, jeżeli strona nie składa środka zaskarżenia co do istoty sprawy, koszty przyznane w nakazie zapłaty, zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz wynagrodzenie biegłego, mediatora i należności świadków. Zdaniem Sądu zarządzenie, które dotyczy wezwania do uiszczenia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego nie mieści się w żadnej z wymienionych kategorii, ponieważ - zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 785 ze zm. - dalej „u.k.s.c.”) - zaliczka nie jest opłatą lecz odrębną od opłaty kategorią kosztów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00