Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. II CSK 95/18
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący)
SSN Władysław Pawlak
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. przeciwko Gminie M. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 3 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 11 sierpnia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od powoda na rzecz pozwanej kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 3 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w Ł. oddalił powództwo P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. przeciwko Gminie M. o zapłatę kwoty 83 636 złotych pobranej przez pozwaną ze złożonego przez powodową spółkę zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy.
Według ustaleń Sądu, pozwana ogłosiła przetarg nieograniczony na zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, w którym postawiła wymaganie, aby oferowane jej oprogramowanie komputerowe zawierały moduły: antywirus i antyspam, komputery przenośne zaś wyposażone miały być w baterie sześciokomorowe.
W dniu 14 listopada 2014 r. strony zawarły umowę, na mocy której powódka zobowiązała się do dostarczenia pozwanej sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem w zamian za wynagrodzenie w wysokości 836.352,03 zł. W§ 6 umowy zastrzeżono dla pozwanego prawo do odstąpienia od umowy między innymi w razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w dacie zawarcia umowy, a także wtedy, jeżeli wykonawca nie rozpoczął wykonywania przedmiotu zamówienia bez uzasadnionych przyczyn i nie kontynuował go pomimo wezwania na piśmie, jak również w razie opóźnienia realizacji części lub całości umowy przez wykonawcę powyżej 14 dni z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Odstąpienie od umowy w pierwszej ze wskazanych sytuacji nastąpić mogło w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o okolicznościach, z uwagi na które wykonanie umowy nie leżało w interesie publicznym i uprawniało jednocześnie wykonawcę do otrzymania wynagrodzenia odpowiadającego części, w jakiej umowa została wykonana. W § 7 umowy przewidziano jednocześnie karę umowną w wysokości 10% wynagrodzenia umownego na rzecz pozwanego w przypadku odstąpienia przez niego od umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosiłaby powódka. Według § 9 umowy możliwa była jedynie zmiana terminu realizacji zamówienia między innymi w przypadku braku na rynku dostępnych materiałów lub urządzeń oferowanych w ofercie powódki, które mogły być zastąpione innymi materiałami lub urządzeniami spełniającymi wymagania pozwanej określone w SIWZ.