Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 marca 2019 r., sygn. I CSK 101/18

Użytkowanie wieczyste może powstać wyłącznie na gruncie Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a zatem podmiotów realizujących zadania publiczne, które jeżeli mają w swoim zasobie nieruchomości, to muszą nimi zarządzać i dysponować tak, by posłużyły zrealizowaniu tych zadań. Konieczność określenia w umowie celu, do osiągnięcia którego ma zmierzać użytkownik wieczysty, przy zagwarantowaniu właścicielowi nieruchomości sporej swobody przy jego oznaczaniu, sprawia, że ustanowienie tego prawa staje się sposobem kształtowania stosunków pozwalającym oczekiwać, iż pewne potrzeby społeczne zostaną zaspokojone przy zaangażowaniu podmiotu prywatnego, zainteresowanego nabyciem prawa w takim kształcie, jakie chce mu nadać właściciel.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

SSN Kazimierz Zawada

w sprawie z powództwa N. sp. z o.o. w W. przeciwko Miastu W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 marca 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt VI ACa [...],

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka N. sp. z o.o. w W. wniosła o ustalenie nieważności § 7 umowy z 14 maja 1998 r. o oddaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej stanowiącej obecnie własność W., składającej się z działki nr [...] o powierzchni 585 m2 z obrębu [...], przy ul. O. nr [...], dla której Sąd Rejonowy w W. Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [...], przewidującej, że grunt powinien być zabudowany zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w terminie 5 lat licząc od zawarcia umowy.

Pozwany W. wniósł o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z 20 grudnia 2013 r. Sąd Rejonowy dla W. oddalił powództwo.

Na skutek apelacji powódki, Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 24 lutego 2015 r. uchylił wyrok Sądu Rejonowego i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., jako właściwemu rzeczowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00