Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. I NSW 269/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Czajkowski (przewodniczący)
‎SSN Antoni Bojańczyk (sprawozdawca)
‎SSN Leszek Bosek

w sprawie z protestu wyborczego Z. D.

przeciwko ważności wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

przy udziale Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w W., Prokuratora Generalnego,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 27 listopada 2019 r.,

postanawia:

protest wyborczy pozostawić bez dalszego biegu.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 października 2019 r. (data oddania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego) Z. D. wniósł protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Senatu RP w okręgu nr (...) i wyborowi A. S. na senatora.

Wnoszący protest podniósł zarzut, że wzór karty do głosowania w wyborach do Senatu RP zatwierdzony przez Państwową Komisję Wyborczą nie uwzględnił okoliczności, iż symbol znaku graficznego Komitetu może zawierać tzw. kratkę (jak ma to miejsce w przypadku symbolu graficznego KKW (…)) i w związku z tym pouczenie zawarte na karcie do głosowania w pkt 2 Informacji („Postaw znak „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata.”, bez podkreślenia, że chodzi o kratkę po lewej stronie od nazwiska, wprowadziło część wyborców tego komitetu wyborczego w błąd i powodowało, że głosy tych osób były kwalifikowane jako nieważne, bo bez postawienia znaku przy którymkolwiek kandydacie.

Zdaniem wnoszącego protest, istnieją podstawy aby uznać za nieważną nie tylko kartę do głosowania, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2005 r. III SW 199-200/05) ale także kartę, która zawiera dane wprowadzające wyborcę w błąd. Wjego opinii gdyby Państwowa Komisja Wyborcza umieściła poprawnie symbol graficzny nad nazwiskiem po lewej stronie to spełniałoby to warunki właściwej karty do głosowania i nie myliłoby wyborców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00