Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 4 lipca 2018 r., sygn. I PZ 19/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dawid Miąsik

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa J. Z. przeciwko A. Spółce z o.o. w B. o ryczałt za noclegi, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lipca 2018 r., zażalenia strony pozwanej i powoda na wyrok Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. akt III APa [...],

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania zażaleniowego.

Uzasadnienie

Powód J. Z. wniósł o zasądzenie od pozwanej A. Spółki z o.o. w B. kwoty 80.755 zł tytułem ryczałtu za noclegi za lata 2012-2014 wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności do dnia zapłaty.

Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z 22 lutego 2017 r., oddalił powództwo i zasądził od powoda na rzecz pozwanej kwotę 2.717 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód był zatrudniony u pozwanej w okresie od 9 lipca 2011 r. do 14 marca 2015 r. na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym i krajowym, w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie zatrudnienia w pozwanej Spółce powód wykonywał na jej rzecz kursy transportowe międzynarodowe, obejmujące terytorium państw Europy Zachodniej, poruszając się w pojedynczej obsadzie pojazdami ciężarowymi pozwanej marki [...] i [...] przeznaczonymi dla dwóch kierowców.

Według ustaleń Sądu pierwszej instancji, kierowcy zatrudnieni u strony pozwanej realizują noclegi w kabinach pojazdów. Samochody, którymi kierował powód, wyposażone były w dwa łóżka, ogrzewanie postojowe, klimatyzację wymagającą pracy silnika, zasłony, oświetlenie, schowki zewnętrzne i wewnętrzne oraz 25-litrowy baniak na wodę. Pojazdy te nie były wyposażone w bieżącą wodę, toaletę czy prysznic. Kierowca we własnym zakresie mógł doposażyć kabinę np. w sprzęt elektroniczny czy lodówkę. O miejscu zatrzymania się na nocleg decydował kierowca. Jeśli kierowcy zatrudnieni przez pozwaną zatrzymywali się na nocleg przy stacjach benzynowych, to korzystali odpłatnie z węzła sanitarnego, który się tam znajdował. Nie zdarzyła się sytuacja przedłożenia pracodawcy rachunku z tytułu noclegu poza kabiną. Pozwana Spółka dysponuje bazami noclegowymi z miejscami noclegowymi, kuchnią, toaletami i prysznicami. Bazy zlokalizowane są m.in. we Włoszech, Niemczech, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. W czasie podróży służbowych zdarza się, że pracownicy korzystają z zapewnionego przez pracodawcę noclegu w kuszetkach pociągowych podczas transportowania pojazdu na platformie pociągowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00