Postanowienie SN z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. III CSK 150/18
Jeśli jednostka państwowa prowadzi gospodarkę i planowanie na zasadach określonych dla lasu należącego do Skarbu Państwa, można ją zakwalifikować jako posiadacza samoistnego lasu i może go ona zasiedzieć mimo odebrania gruntu po wojnie dawnym właścicielom bez podstawy prawnej.
Gazeta Prawna nr 245/2018
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska (sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Nadleśniczego Nadleśnictwa [...] przy uczestnictwie J. P., [...], M. P., [...] o zasiedzenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 grudnia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt II Ca [...],
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Skarb Państwa reprezentowany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa [...] wnosił o stwierdzenie, że z dniem 1 stycznia 1977 r. nabył przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w R. gm. C, stanowiącej działkę nr [...] o powierzchni 22,71 ha. Wnioskodawca wskazywał, że nieruchomość jest w jego samoistnym posiadaniu od roku 1956 r., kiedy to dla tego terenu został sporządzony pierwszy Plan Urządzania Gospodarstwa Leśnego. Od tego też czasu, jak wskazywał wnioskodawca, nieruchomość jest w posiadaniu samoistnym Nadleśnictwa [...] i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] sporządza dla nieruchomości 10. letnie plany, wykonuje na niej wszystkie czynności związane z prowadzeniem gospodarki leśnej, dba o hodowlę i ochronę zasobów leśnych, gospodaruje leśną zwierzyną, odpowiada za pozyskiwanie płodów runa leśnego, choinek, roślin leczniczych oraz umożliwia realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu, ponosi też koszty utrzymania tego terenu opłacając należne podatki.
Sąd Rejonowy w K. postanowieniem z dnia 16 października 2015 r. oddalił wniosek. W motywach rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy ustalił, że objęta wnioskiem nieruchomość jest w posiadaniu wnioskodawcy, który z niej korzysta od połowy lat 50 XX wieku. Właścicielami nieruchomości byli A. hr. P. oraz L. C. Uczestnicy postępowania są ich następcami prawnymi. Nadleśnictwo [...] prowadziło na nieruchomości działalność pielęgnacyjną w zakresie drzewostanu (usuwanie drzew chorych, powalonych, osłabionych i wadliwie ukształtowanych), chroniło przed kradzieżą i nielegalnym poborem drewna, wydzierżawiało teren kołom łowieckim. Nadleśnictwo pobiera pożytki drzewne z nieruchomości. Działania podejmowane na gruncie były zgodne z okresowymi planami gospodarowania lasem. W rejestrze gruntów jako właściciel nieruchomości wpisany jest Skarb Państwa. Nieruchomość była objęta planami Urządzenia Gospodarstwa Leśnego i Urządzenia Lasu sporządzanymi kolejno na lata od 1968 r. do 1978 r., 1979-88, 1992-2001, 2002-2011. Obecnie jest objęta planem na lata 2012-2021. Co najmniej od 2006 r. Nadleśnictwo [...] uiszcza od nieruchomości podatek leśny.