Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. V CSK 352/17

Opinia sądowo - psychiatryczna sporządzona w sprawie karnej nie może być zdyskwalifikowana tylko dlatego, że zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej sprawcy zostały inaczej uregulowane.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa A.G. przeciwko A.J. o stwierdzenie nieważności umowy, albo o zapłatę, albo o ustalenie nieważności umowy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 20 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. . z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. akt I ACa ."/16,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r. oddalił główne i alternatywne powództwa A.G. skierowane przeciwko A.J. obejmujące żądania ustalenia nieważności umowy sprzedaży opisanego lokalu mieszkalnego albo zasądzenia na rzecz powoda kwoty 700 000 zł z ustawowymi odsetkami od doręczenia pozwanemu pisma dotyczącego zmodyfikowanego roszczenia, a w razie podniesienia zarzutu nadmiernego utrudnienia w dokonaniu dodatkowej zapłaty - unieważnienia umowy i zobowiązania pozwanego do wydania powodowi lokalu mieszkalnego w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie albo ustalenia nieważności umowy sprzedaży, z uwagi na złożenie przez powoda oświadczenia woli o sprzedaży w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli w rozumieniu art. 82 k.c.

Ustalenia faktyczne Sądu Okręgowego obejmowały następujące okoliczności. Mieszkanie położone w K. przy ulicy M. 24/10 o powierzchni 140,2 m stanowiło majątek wspólny powoda i jego żony. Powód wyprowadził się z tego mieszkania w 1980 r., a jego żona w 1991 r. Od tego czasu nikt w nim nie mieszkał. W wyniku podziału majątku dorobkowego mieszkanie zostało przydzielone powodowi, który został zobowiązany do zapłacenia byłej żonie kwoty 39 652,56 zł tytułem spłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00