Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. IV CSK 170/17

Urządzenia, które instaluje przedsiębiorca na gruncie lub pod jego powierzchnią (instalacja ciepłownicza, gazowa, energetyczna, telefoniczna itp.) lub nad gruntem (przewody energetyczne), albo na gruncie (stacje transformatorowe itp.) muszą stanowić urządzenia służące do przesyłu i być do tego gotowe, ale to nie znaczy, że unieuruchomienie tego przesyłu, a zwłaszcza jego wstrzymanie powoduje ustanie posiadania i wykonywania służebności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z wniosku Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. przy uczestnictwie E.K. o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej odpowiadającej treścią służebności przesyłu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 kwietnia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w B. z dnia 12 października 2016 r., sygn. akt II Ca [...]/16,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 października 2016 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił apelację wnioskodawcy Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. oraz apelację uczestnika E.K. od postanowienia Sądu Rejonowego w B. z dnia 14 grudnia 2015 r., którym stwierdzone zostało na rzecz wnioskodawcy, z dniem 22 października 2005 r. zasiedzenie służebności gruntowej, polegającej na prawie utrzymania na oznaczonej w sprawie nieruchomości ciepłociągu celem jego konserwacji, naprawy, wymiany na nowy, remontu, usuwania awarii, dokonywania przeglądów, prowadzenia inwestycji związanych z jego modernizacją i przebudową oraz podłączeniem nowych odbiorców; a także na obowiązku powstrzymywania się przez każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej od takiego zagospodarowania nieruchomości oraz sadzenia drzew i krzewów, które uniemożliwiałyby prowadzenia prawidłowej eksploatacji oraz swobodny dostęp do ciepłociągu, zgodnie z jego przebiegiem wskazanym w opinii powołanego w sprawie biegłego, będącej integralną częścią postanowienia. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek o zasiedzenie w szerszym zakresie i orzekł o kosztach postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00