Wyrok SN z dnia 8 marca 2018 r., sygn. II CSK 330/17
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marian Kocon (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa M. P. i D.P. przeciwko Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w C. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 marca 2018 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt IV Ca ."/16,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powodowie - M. i D. P. (małżonkowie) domagali się zasądzenia od pozwanego - Polskiego Banku Spółdzielczego w C. kwoty 60.000 zł, obejmującej wartość udziałów wniesionych do tego Banku zgodnie z jego statutem.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo po dokonaniu następujących ustaleń faktycznych.
Powodowie posiadali w pozwanym Banku po 14 udziałów o wartości 5.000 zł każdy (łączna ich wartość 70.000 zł). W dniu 3 grudnia 2013 r. KNF skierowała do prezesów zarządów banków spółdzielczych i banków zrzeszających (w tym też do pozwanego Banku) pismo, w którym wskazywano, że ustalone zostały kierunki polityki nadzorczej wobec banków spółdzielczych w związku z implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 36/2013 CRD IV, wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 575/2013 CRR (dalej "rozporządzenia CRR") i tzw. standardów technicznych Europejskiego Urzędu Bankowego (EBA). Z tego obszernego dokumentu (CRR) wynikało m.in. to, w jakich sytuacjach potrzebne będzie uzyskanie zgody KNF do dysponowania kapitałem wnoszonym przez udziałowców banków spółdzielczych bez naruszania bezpieczeństwa pozostałych członków tych banków .Chodzi mianowicie o kwestię pomniejszania funduszy własnych banku z jakiegokolwiek tytułu, w tym - w wyniku wcześniejszego wypowiedzenia udziałów przez członka banku. Przewidziano także szczegółowe procedury ubiegania się o uzyskanie wspomnianego zezwolenia KNF.