Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 323/17

Przepisy dotyczące likwidacji funduszu inwestycyjnego mają charakter kognitywny, powinny być wykładane i stosowane w sposób zgodny z ich językowym znaczeniem. Należy zauważyć, że regulacje u.f.i. mają w przeważającej części charakter publicznoprawny i służą ochronie nie tylko interesów wierzycieli funduszu, w tym jego uczestników, ale także ochronie szeroko rozumianych interesów uczestników obrotu finansowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)

SSN Jan Górowski

w sprawie z wniosku H. 1 Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych w likwidacji w W. o wykreślenie funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 31 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 31 stycznia 2017 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 26 lipca 2016 r. Sąd Okręgowy w [...] oddalił wniosek R. Bank Polska S.A. z siedzibą w [...], będącego likwidatorem H. 1 Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych w likwidacji, o wykreślenie tego Funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych. Sąd stwierdził, że nie zostały przeprowadzone wszystkie opisane w art. 249, 250 i 251 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1896, dalej: "u.f.i.") czynności likwidatora poprzedzające, stosownie do art. 251 zd. 2 u.f.i. złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynika, że likwidator Funduszu nie dokonał - stosownie do art. 249 u.f.i. - zbycia aktywów funduszu, umorzenia certyfikatów inwestycyjnych i wypłaty uzyskanych środków pieniężnych uczestnikowi Funduszu - luksemburskiej spółce K. S.C.S.p. z siedzibą w Luksemburgu, lecz zawarł z tą Spółką w dniu 7 marca 2016 r. umowę o świadczenie w miejsce wykonania (datio in solutum art. 453 k.c.), na mocy której przekazał tej Spółce aktywa funduszu w postaci akcji i udziałów spółek wymienionych w tej umowie. Sąd Okręgowy uznał, że wniosek o wykreślenie Funduszu, z uwagi na brak dokonania wypłat uczestnikom Funduszu w formie środków pieniężnych, jest przedwczesny, co prowadziło do jego oddalenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00