Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 65/17

Dział majątku za życia, według przepisów Kodeksu Napoleona był uznawany za umowę (o charakterze mieszanym - negotium mixtum) co do przyszłego spadku, zawartą między właścicielem majątku a jego zstępnymi, przy czym o charakterze tej umowy decydowała m. in. intencja stron, ale powinna ona była być na tyle wyraźna, aby spadkowy charakter umowy nie budził wątpliwości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa B.O. i G.O. przeciwko E.W., D.W. i H.O. o uzgodnienie treści księgi wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 21 kwietnia 2016 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania wraz z orzeczeniem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2016 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację powodów B.O. i G.O. od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 13 marca 2013 r., którym oddalone zostało powództwo poprzedniczki prawnej powodów T. K. (zmarłej w 2014 r.) i rozstrzygnięte koszty postępowania.

W sprawie zostało ustalone, że w S. znajduje się nieruchomość gruntowa o powierzchni 5 ha 5988 m (10 mórg), oznaczona jako działka hipoteczna nr 13, objęta księgą hipoteczną pod nazwą "Folwark N.". Dnia 31 maja 1933 r. u notariusza w G. - F. O., będący nieżyjącym już dziadkiem powodów, w obecności żony J. O. z d. S. oraz swego teścia J. S. oświadczył, okazując wypis z aktu notarialnego z dnia 3 stycznia 1929 r., że jego ojciec K. O. podarował mu niewydzielone z powołanej nieruchomości 7 morgów 150 prętów, będące częścią działki wchodzącej w skład nieruchomości "Dobra Ziemskie F.". Tego samego dnia, 31 maja 1933 r. F. O. aktem notarialnym sprzedał swojemu teściowi połowę darowanej od ojca niewyodrębnionej nieruchomości, tj. 3 morgi 225 prętów gruntu z połową budynków, inwentarza żywego i martwego, narzędzi rolniczych i zasiewów z wszelkimi prawami, należnościami i obowiązkami za kwotę 3 000 złotych, potwierdzając spłatę na rzecz sióstr oraz prawo dożywocia dla swego ojca K. i matki M. Jednocześnie, w tym samym akcie J.S. podarował nabytą nieruchomość swojej córce J., żonie F. O.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00