Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 18 października 2018 r., sygn. IV CSK 348/17
Sygn. akt IV CSK 348/17
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marian Kocon (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Anna Kozłowska
w sprawie z powództwa W. M.
przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń […] Spółce Akcyjnej w W.
o zadośćuczynienie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 18 października 2018 r.,
skargi kasacyjnej powoda
od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 2 marca 2017 r., sygn. akt I ACa […],
uchyla zaskarżony wyrok w części zmieniającej wyrok Sądu Okręgowego (pkt I) i rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt III) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 29 marca 2016 r. Sąd Okręgowy w Z. uwzględniając częściowo powództwo W. M. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń […] Spółce Akcyjnej w W., zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 102.000 zł tytułem zadośćuczynienia z odsetkami ustawowymi od dnia 8 września 2011 r., a w pozostałym zakresie oddalił powództwo.
Sąd Okręgowy ustalił, że w dniu 11 maja 2011 r. w miejscowości C., G. W. kierująca samochodem D., ubezpieczona w zakresie odpowiedzialności posiadaczy pojazdów mechanicznych u pozwanego, naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i doprowadziła do zderzenia z motocyklem kierowanym przez powoda, w następstwie czego nieumyślnie spowodowała u niego obrażenia ciała w postaci wieloodłamowego złamania kości udowej, rozszczepiennego złamania kłykci kości udowej lewej, pourazowej niestabilności kolana w wyniku uszkodzenia wiązadła krzyżowego przedniego, pourazowej chondoromolacji trzeciego stopnia rzepki, których skutki spowodowały u pokrzywdzonego ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci kalectwa określonego w art. 156 §1 k.k., za co została prawomocnie skazana wyrokiem Sądu Rejonowego w Z. z dnia 24 lutego 2014 r.
Powód w okresie od 11 maja do 21 czerwca 2011 r. przebywał w szpitalu gdzie przebył leczenie operacyjne, a następnie rehabilitację. Przez okres dwóch lat poruszał się przy pomocy kul i uzależniony był od pomocy osób bliskich w zakresie czynności życia codziennego. Mimo długotrwałego leczenia, nie odzyskał sprawności fizycznej, został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, zdolną do pracy w warunkach pracy chronionej. Trwałym następstwem wypadku jest pourazowy przykurcz kolana, jako następstwo złamania kości udowej, ograniczenie zgięcia nogi w kolanie oraz blizny pourazowe i pooperacyjne. Stan zdrowia powoda nie rokuje poprawy, będzie się pogarszał stan kolana lewego, co może doprowadzić do konieczności protezoplastyki tego kolana. W październiku 2012r. powód podjął leczenie psychiatryczne, stwierdzono u niego zaburzenia adaptacyjne w postaci stanów obniżonego nastroju, lęku, unikania kontaktów międzyludzkich, obniżenia aktywności, obaw o przyszłość.