Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. IV CSK 497/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z urzędu
‎przy uczestnictwie M. S. i I. S.
‎w przedmiocie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego,

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 28 listopada 2018 r.,

na skutek skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania M. S.

od postanowienia Sądu Okręgowego w S.
‎z dnia 11 maja 2018 r., sygn. akt IV Ca (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania i przyznaje adw. H. N. od Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego w S.) kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług należną od czynności tego rodzaju tytułem kosztów pomocy prawnej udzielonej uczestniczce w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Uczestniczka postępowania M. S. wniosła skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia 11 maja 2018 r. oddalającego jej apelację od postanowienia Sądu Rejonowego w S. z dnia 26 stycznia 2018 r. Sąd Rejonowy uznał w tym postanowieniu za zasadne przyjęcie uczestniczki w dniu 11 stycznia 2018 r. do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody i orzekł o kosztach sądowych.

Postanowienie zapadło w postępowaniu wszczętym na skutek zawiadomienia Centrum (…) w S. (C(…)) o przyjęciu uczestniczki w dniu 11 stycznia 2018 r. (o godz. 15.00) do szpitala psychiatrycznego na podstawie art. 28 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1878), z którego uzasadnienia wynikało, że uczestniczka postępowania była pod wpływem produkcji psychotycznej, wykazywała wysokie bierne ryzyko zachowań agresywnych, gwałtownych i zagrażających, nie wyraziła jednak zgody na umieszczenie jej w szpitalu psychiatrycznym. Uczestnik postępowania I. S. - mąż uczestniczki ocenił, że zatrzymanie żony w szpitalu „nie do końca było zasadne”. Sąd ustalił, że uczestniczka od około 8 miesięcy widzi różne obrazy, np. dzieci w zakrwawionych koszulkach, doły i groby, co powoduje, że w prokuraturze i na policji złożyła zawiadomienie o ludzkich zwłokach zakopanych na terenie jednej z plebanii w S. Gdy poszła po pisemną odpowiedź, została nakłoniona do konsultacji psychiatrycznej, na co się zgodziła się. Została przewieziona do C(…), gdzie lekarz zdecydował o pozostawieniu jej za jej zgodą na oddziale. Jednak w dniu 11 stycznia 2018 r. uczestniczka cofnęła zgodę na leczenie, a w dniach 18 i 19 stycznia 2018 r. zażądała pisemnie natychmiastowego wypisania, co nastąpiło w dniu 19 stycznia 2018 r. W wypisie stwierdzono, że nie zachodzą bezwzględne przesłanki do jej zatrzymania wbrew jej woli, oraz że uczestniczka nie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu swojemu lub innych osób. Zalecono jej jedynie szczególną staranność i uwagę w dalszej opiece nad dziećmi z uwagi na możliwość rozszerzania się systemów urojeniowych na najbliższe otoczenie. W rozpoznaniu wstępnym u uczestniczki stwierdzono psychozę paranoidalną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00