Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. II PK 222/17

Sygn. akt II PK 222/17

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
‎SSN Zbigniew Korzeniowski
‎SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. D.
‎przeciwko Miastu W.
‎o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 listopada 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 12 grudnia 2016 r., sygn. akt VII Pa […],

oddala skargę kasacyjną, bez obciążania skarżącego kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w W. VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 12 grudnia 2016 r. oddalił apelację powoda M. D. od wyroku Sądu Rejonowego w W. VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2016 r. oddalającego powództwo przeciwko Miastu W. o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatek za pracę w porze nocnej.

W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony w Rodzinnym Integracyjnym Domu Dziecka w W. […] (dalej również RIDD) na podstawie umowy o pracę na czas określony od dnia 11 stycznia 2011 r. w celu zastępstwa dyrektor placówki B. D. w czasie jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, na stanowisku pełniącego obowiązki Dyrektora Rodzinnego Integracyjnego Domu Dziecka w W. w pełnym wymiarze czasu pracy, zawartej z Prezydentem Miasta W.. RIDD był całodobową placówką opiekuńczo - wychowawczą typu rodzinnego. Zadaniem tego typu jednostek jest zapewnienie dzieciom opieki w rodzinie, przygotowanie dziecka do pełnienia określonych ról społecznych w przyszłości i realizowanie programu adaptacji społecznej dzieci wymagających troskliwej opieki. Mieszkanie, w którym była prowadzona placówka zostało przekazane przez Miasto W. do realizacji zadań statutowych. Dyrektorzy placówek opiekuńczo - wychowawczych łączyli funkcję dyrektorów i wychowawców. Wszyscy prowadzący rodzinne placówki opiekuńcze przechodzą dwuetapowe szkolenie. Poza elementami wiedzy związanej z pracą z dzieckiem i opieką nad nim, otrzymują również informacje o sposobie funkcjonowania takiego domu oraz obowiązkach wynikających z przejęcia i prowadzenia placówki. W trakcie szkoleń w szczególności wskazuje się na specyfikę wymaganej pracy w tego typu placówkach, która nie jest „sztywno” wykonywana w określonych normach, np. od godz. 8:00 do 16:00, ale wymaga całodobowej gotowości do wykonywania obowiązków przez całą rodzinę, a nie tylko zatrudnione osoby. Dyrektor RIDD rozlicza wydatki ze środków publicznych, musi zatem prowadzić dokumentację związaną z zatrudnianą kadrą i powinien pozostawać w kontakcie z […] Centrum Pomocy Rodzinie. Dyrektorzy placówek zatrudniają wychowawców i mają swobodę w doborze osób do zatrudnienia, a wynagrodzenia wychowawców są wypłacane z zarządzanych przez dyrektorów funduszów płacowych. Budżet […] Centrum Pomocy Rodzinie przewidywał środki finansowe na działanie placówek, a ich wysokość była ustalana przepisami ustawowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00