Wyrok SN z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. III UK 170/17
Sygn. akt III UK 170/17
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania J. K.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B.
o prawo do emerytury pomostowej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 listopada 2018 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III AUa (…),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 15 października 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił J. K. przyznania prawa do emerytury pomostowej, ponieważ po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywał on pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 965; dalej również jako: ustawa o emeryturach pomostowych).
Odwołanie od powyższej decyzji złożył J. K. Wyrokiem z dnia 16 września 2016 r., sygn. akt IV U (…), Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. oddalił odwołanie (punkt I) oraz nie zasądził pomiędzy stronami kosztów procesu (punkt II).
Sąd ustalił, że J. K. (ur. 27 września 1955 r.) od 18 sierpnia 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r. zastępował pracownika zatrudnionego na stałe na stanowisku instruktora kulturalno - oświatowego w Domu Pomocy Społecznej w R., który w tym okresie przebywał na urlopie i zwolnieniu lekarskim. Zakład pracy w dniu 23 marca 2016 r. opłacił za odwołującego się składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. W Domu Pomocy Społecznej w R. przebywało wówczas 51 dorosłych osób dotkniętych chorobą psychiczną. Odwołujący pracował 5 dni w tygodniu w godz. od 7.00 do 15.00 w sali terapii zajęciowej. Zajęcia prowadził z grupami 3-5 osobowymi. Większość czasu spędzał z pensjonariuszami na dworze. W parku zbierali kwiaty i zioła, które następnie razem segregowali, sortowali i wiązali do suszenia, wnioskodawca zaś wyjaśniał, w jaki sposób należy rozpoznawać zioła, kwiaty i krzewy oraz przekazywał inne informacje. Na koniec zioła były suszone. W tej pracy towarzyszył mu instruktor terapii zajęciowej. Podczas zajęć odwołujący się w razie potrzeby pomagał pensjonariuszom przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów. Jego praca miała charakter usług wspomagających i edukacyjnych. Opieką pielęgnacyjną zajmowały się pielęgniarki, opiekunki i pokojowe. Sprawy socjalno - bytowe pensjonariuszy należały do pracownika socjalnego. W dniu 28 września 2015 r. zgłosił wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.