Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II UK 353/17

Sygn. akt II UK 353/17

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka (przewodniczący)
‎SSN Zbigniew Korzeniowski
‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Z. S.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.
‎o prawo do emerytury górniczej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 listopada 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa […],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. wyrokiem z 18 grudnia 2015 r., wydanym na skutek odwołania wniesionego przez ubezpieczonego Z. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. z dnia 5 listopada 2014 r., zmienił tę decyzję w ten sposób, że  przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury górniczej poczynając od dnia 18 sierpnia 2014 r.

Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony urodził się w dniu 9 kwietnia 1957 r. i nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Kiedy wystąpił do organu rentowego z wnioskiem o emeryturę górniczą, organ rentowy uznał jednak za udowodniony jedynie okres 1 roku, 2 miesięcy i 11 dni pracy górniczej określonej w art. 50 c ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Sąd pierwszej instancji ustalił ponadto, że ubezpieczony w okresie od dnia 8 maja 1982 r. do dnia 29 października 1995 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w Kopalni Węgla Brunatnego „[…]” w S.. Przez okres pierwszych dwóch lat pracował tam jako operator zwałowarki, a następnie od dnia 1 października 1985 r. jako elektromonter dołowy. Kopalnia w S. była głównie kopalnią głębinową, ale miała także część odkrywkową. Jako operator zwałowarki ubezpieczony pracował na odkrywce, a później do końca zatrudnienia wykonywał pracę na dole. Użyte w angażu określenie maszynista elektrowozu znaczyło tyle, że woził on pracowników na przodek i wywoził urobek na tzw. podszybie. Jako elektromonter dołowy pracował na przodkach. Zajmował się zabezpieczaniem pracy górników od strony zasilania elektrycznego, przebudową instalacji, budową przenośników taśmowych i iglicowych. Była to praca wykonywana cały czas pod ziemią. Stosunek pracy łączący ubezpieczonego z kopalnią został rozwiązany na mocy porozumienia stron. Okres pracy na stanowisku elektromontera pod ziemią został zaliczony do pracy górniczej w wymiarze półtorakrotnym. Ubezpieczony powrócił do pracy w tej kopalni w dniu 1 października 1996 r. i pracował tam do dnia 14 grudnia 1997 r. W tym okresie również był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i wykonywał pracę elektromontera pod ziemią. Jego stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania za wypowiedzeniem przez pracodawcę z przyczyn dotyczących zakładu pracy - likwidacja kopalni, za uzgodnieniem przez strony terminu rozwiązania umowy o pracę na dzień 14 grudnia 1997 r. Od dnia 15 grudnia 1997 r. do dnia 15 grudnia 1999 r. przyznano ubezpieczonemu zasiłek socjalny, od którego była odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne. Następnie, w okresach od dnia 1 lutego 1998 r. do dnia 30 listopada 2002 r. oraz od dnia 1 grudnia 2002 r. do dnia 4 grudnia 2004 r. ubezpieczony był zatrudniony w Agencji Ochrony […] Sp. z o.o. w Ś. jako pracownik ochrony, przy czym w okresach od dnia 1 lutego 1998 r. do dnia 30 sierpnia 2001 r. oraz od dnia 1 maja 2003 r. do dnia 4 grudnia 2004 r. pracował tam w pełnym wymiarze czasu pracy, w okresie od dnia 1 lipca 2001 r. do dnia 30 kwietnia 2003 r. - w wymiarze 1/2 etatu. W okresach od dnia 14 lutego 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. oraz od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. ubezpieczony był zatrudniony w K. Sp. z o.o. w K. - […] w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku operatora urządzeń linii produkcyjnej, elektromontera i operatora urządzeń za- i wyładunkowych. Praca była wykonywana na powierzchni na terenie odkrywki węgla brunatnego w S.. Polegała ona na ładowaniu ładowarką kołową węgla i miału, na załadunku brykietów na samochody, a ponadto na obsłudze linii produkcyjnej. Stosunek pracy w przypadku obu wyżej wymienionych okresów ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00