Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. I UZ 46/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
‎SSN Piotr Prusinowski
‎SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania P. J.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S.
‎o prawo do renty rodzinnej,

w związku ze skargą ubezpieczonego P. J. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt III AUa […],
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 grudnia 2018 r.,
‎zażalenia ubezpieczonego na postanowienie Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 16 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa […],

uchyla zaskarżone postanowienie i pozostawia Sądowi Apelacyjnemu w […] rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w […] postanowieniem z 16 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa […], odrzucił skargę ubezpieczonego P. J. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 14 września 2017 r., sygn. akt III AUa […].

Sąd ustalił, że w dniu 16 marca 2018 r. do Sądu Apelacyjnego w […] wpłynęło pismo P. J., które z uwagi na jego treść zostało zakwalifikowane jako skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z 14 września 2017 r., sygn. akt III AUa […]. Skarżący w tym wskazał, że nie zgadza się z wyrokiem zapadłym w sprawie III AUa […], ponieważ żąda uwzględnienia okoliczności w postaci internowania C. J. w Zakładzie Karnym w O. oraz okresu odbycia służby wojskowej przez C. J.. Skarżący wskazał, że w powyższych okolicznościach, których Sąd nie wziął pod uwagę, upatruje wadliwość zapadłego orzeczenia. W ocenie Sądu Apelacyjnego, skarżący, nie wskazując podstawy prawnej wznowienia, nie sporządzając żadnego uzasadnienia swojej skargi, nie formułując wniosków co do uchylenia lub zmiany zaskarżonego orzeczenia, ani nie przedstawiając okoliczności stwierdzających zachowanie terminu do jej wniesienia, nie dochował wymagań formalnych dla skargi o wznowienie postępowania. W konsekwencji, na podstawie art. 410 § 1 k.p.c. w związku z art. 409 k.p.c., Sąd odrzucił skargę o wznowienie jako niespełniającą ustawowo określonych wymagań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00