Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. III CZP 61/16

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z powództwa V. sp. z o.o. w W. przeciwko L. E. o zapłatę, na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 listopada 2017 r., na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z dnia 20 maja 2016 r.,

"Czy dopuszczalne jest dochodzenie przez cesjonariusza wierzytelności od członka zarządu dłużnika - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 k.s.h., gdy w umowie cesji strony postanowiły, iż w sytuacji bezskuteczności egzekucji prowadzonej przez cesjonariusza przeciwko dłużnikowi nie odzyskana część wierzytelności zostanie przekazana z powrotem cedentowi na podstawie jednostronnego oświadczenia cesjonariusza, a cesjonariusz takiego oświadczenia nie złożył?"

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne przedstawione Sądowi Najwyższemu wyłoniło się w sprawie, w której wyrokiem z dnia 29 września 2015 r. Sąd Rejonowy w W. zasądził od pozwanej L.E. na rzecz powoda V. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. kwotę 2.413,91 zł z ustawowymi odsetkami. Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że K. Ł. zawarł umowę z D. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

i wystawił jej faktury na łączną kwotę 1448,73 zł, które nie zostały zapłacone. Następnie K. Ł. zawarł z powodem umowę powierniczego przelewu wierzytelności wynikającej z powołanych faktur. Umowa przewidywała, że cesjonariusz po uzyskaniu zapłaty długu dokona przelewu bankowego tej kwoty na rzecz cedenta, po potrąceniu należnego wynagrodzenia ustalonego procentowo od uzyskanej od dłużnika kwoty wraz z odsetkami. Strony uzgodniły również, że jeżeli egzekucja prowadzona przez cesjonariusza przeciwko dłużnikowi okaże się bezskuteczna albo dłużnik ogłosi upadłość, otworzy postępowanie układowe, lub też przejdzie w stan likwidacji, nie odzyskana część wierzytelności zostanie przekazana z powrotem cedentowi na podstawie jednostronnego oświadczenia cesjonariusza (§6 umowy cesji). Powód uzyskał przeciwko dłużnikowi prawomocny nakaz zapłaty i skierował go do egzekucji. Komornik sądowy postanowił o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Cesjonariusz nie złożył jednak jednostronnego oświadczenia o zwrotnym przeniesieniu wierzytelności na cedenta, a wystąpił przeciwko pozwanej z roszczeniem o zapłatę niewyegzekwowanej od dłużnika kwoty na podstawie art. 299 k.s.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00