Wyrok SN z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. I UK 295/15
1. Wbrew wykładni systemowej i gramatycznej byłoby stwierdzenie, że regulacja z art. 49 pkt 1 ustawy zasiłkowej jest zamknięta i dotyczy tylko niezdolności do pracy powstałej w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego. Brak gwarancji ustalania podstawy zasiłku byłby sprzeczny z realną funkcją ubezpieczenia społecznego na wypadek niezdolności do pracy.
2. Trzymiesięczny termin, o którym mowa w art. 43 ustawy zasiłkowej, obejmuje pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia u jednego pracodawcy będącego płatnikiem składek na ubezpieczenie chorobowe.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania M. F. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek chorobowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 lipca 2016 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. z dnia 26 marca 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 w części dotyczącej oddalenia apelacji ubezpieczonej M. F. oraz w punkcie 2 i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 stycznia 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 48 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm., dalej jako ustawa zasiłkowa), przyznał wnioskodawczyni M. F. prawo do wypłaty zasiłku chorobowego za okres od dnia 11 lutego do dnia 3 marca 2013 r. oraz zasiłku macierzyńskiego za okres od dnia 4 marca 2013 r. do dnia 2 marca 2014 r., obliczonych od podstawy wymiaru świadczenia w wysokości osiągniętego przez nią przychodu z pierwszego niepełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia, to jest za styczeń 2013 r. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podał, że jeżeli ubezpieczenie społeczne powstało w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód z pierwszego niepełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia.