Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. I CSK 772/15

1. Odwołanie się do obiektywnych, a więc kształtowanych przez opinie ludzi rozsądnie i uczciwie myślących, kryteriów naruszenia dóbr osobistych oznacza, że decydującego znaczenia nie ma rzeczywista reakcja, jaką dane zachowanie wywołuje w określonej grupie osób, tylko w powszechnym odczuciu uznanie go za niewłaściwe i podważające zaufanie.

2. Prawo społeczeństwa do informacji nie obejmuje upubliczniania faktów nieprawdziwych, naruszających cudze dobra osobiste.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

SSN Dariusz Dończyk

w sprawie z powództwa M. S. przeciwko K. H. i T. S. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 grudnia 2016 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. akt VI ACa ... /14,

oddala skargę kasacyjną pozwanych.

Uzasadnienie

Powód M. S. pozwem, skierowanym początkowo przeciwko T. S. -Redaktorowi Naczelnemu "G." oraz K. H., T. W. i P. L. - dziennikarzom "G.", wniósł o ochronę dóbr osobistych Po umorzeniu postępowania w odniesieniu do T. W. i P. L. popierał pozew przeciwko pozwanym:

- T. S. w zakresie żądania złożenia w terminie trzydziestu dni od dnia uprawomocnienia się wyroku w dzienniku "A." na co najmniej połowie trzeciej strony oraz w dzienniku "B." na co najmniej połowie trzeciej strony, a także w Telewizji (...), w czasie pomiędzy godz. 19:25 a 19:30, na własny koszt, oświadczenia o treści: "T. S., Redaktor Naczelny "G." przeprasza M. S. za to, że w wydaniu "G." z dnia 4 października 2006 r., nr (...), w artykule pt. "W." naruszył dobre imię M. S. przez opublikowanie niezgodnych z prawdą i krzywdzących treści, jakoby M. S. od 1993 r. był współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych, a także wyrażających nieprawdziwą sugestię, że za pośrednictwem M. S., jako sekretarza programowego w telewizji (...), Wojskowe Służby Informacyjne mogły mieć wpływ na przygotowanie i realizację programu publicystycznego "T.", wyemitowanego przez telewizję (...)".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00