Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 października 2016 r., sygn. V CSK 48/16

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

SSN Kazimierz Zawada

w sprawie z powództwa J. M. przeciwko Skarbowi Państwa - Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w J. o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 października 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 września 2015 r., sygn. akt I ACa (...),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w J. wyrokiem z dnia 5 maja 2015 r., uwzględniając powództwo J. M. wniesione przeciwko Skarbowi Państwa - Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w J., zwolnił spod egzekucji administracyjnej wierzytelność przysługującą powodowi w kwocie 123 828,32 zł, zajętą na rachunku bankowym dłużnika M. G. w banku (...) w W. oddział w L.

Na skutek apelacji pozwanego Sąd Apelacyjny zmienił ten wyrok i oddalił powództwo.

Z ustaleń wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w J. prowadził wobec M. G. postępowanie zabezpieczające, w ramach którego dokonano zajęcia wierzytelności na rachunku bankowym dłużnika. Powód omyłkowo wpłacił na ten rachunek w dniu 3 października kwotę 123 828,32 zł, stanowiącą należność z tytułu sprzedaży oleju napędowego. Należność ta przysługiwała spółce z o.o. J. w W. Powód, zamiast dokonać przelewu na rachunek bankowy tej spółki, w poleceniu przelewu wpisał numer rachunku bankowego M. G. W tym samym dniu powód zwrócił się do swojego banku z wnioskiem o wstrzymanie wykonania przelewu albo o przekazanie wpłaconej kwoty właściwemu beneficjariuszowi. M. G. poinformował swój bank, że przelew na jego rzecz został dokonany bezpodstawnie. Powód, po uzyskaniu wiadomości o toczącym się wobec M. G. postępowaniu administracyjnym, zwrócił się pismem z dnia 15 października 2014 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. o zwolnienie spod zajęcia mylnie przelanej kwoty, informując, że dłużnik nie był uprawniony do otrzymania tej należności. Niezależnie od działań powoda, również bank prowadzący jego rachunek zwrócił się do Urzędu Skarbowego w J. z pytaniem o możliwość zwrotu zrealizowanego przelewu na rachunek powoda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00