Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 30 września 2016 r., sygn. I CSK 623/15

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku M.P. przy uczestnictwie Miasta Stołecznego Warszawy, J. R., M. P., Z.R. i A. P. o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 września 2016 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt IV Ca .../13,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w W. oddalił wniosek M.P. o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości gruntowej położonej w Warszawie, składającej się z działki ewidencyjnej nr 58, obręb 3-04-12 o powierzchni 364 m2, objętej księgą wieczystą nr ."2/4.

W uzasadnieniu ustalił, że nieruchomość, której dotyczy wniosku o zasiedzenie stanowi własność miasta stołecznego Warszawy. Przed komunalizacją była własnością Skarbu Państwa na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Jest zabudowana stanowiącym odrębną nieruchomość budynkiem, objętą księgą wieczystą nr ...8/2. Budynek znajduje się przy ul. S.[...j. Poprzedniczka prawna wnioskodawcy - T. P., w dniu 20 maja 1968 r. na podstawie notarialnej umowy sprzedaży wraz z mężem nabyła na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej udział w % części w tej nieruchomości budynkowej. Z dniem 16 października 1985 r. stała się na skutek zasiedzenia właścicielką drugiej połowy tej nieruchomości budynkowej. W okresie od 1968 r. do 1990 r. T. P. wraz z rodziną korzystała nie tylko z budynku, ale także z nieruchomości gruntowej, traktując ją jak swoją posesję. Na nieruchomości gruntowej, która była ogrodzona znajdowało się zaplecze sklepu oraz zadbany ogródek. Z końcem 1990 r., T. P. opuściła nieruchomość przy ul. S. i stan taki trwał do końca 1993 r. W tym czasie na jej terenie zbierali się ludzie z tzw. marginesu społecznego. Odbywały się libacje alkoholowe i ktoś wywołał pożar w budynku. Sąsiedzi zamieszkujący budynek przy ul S.[...] interweniowali w organach gminy w sprawie konieczności zagospodarowania posesji przy ul. S.[.].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00