Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 28 września 2016 r., sygn. III CSK 329/15

1. Od chwili złożenia do sądu opiekuńczego przez przedstawiciela ustawowego małoletniego spadkobiercy wniosku o zezwolenie na złożenie w jego imieniu oświadczenia o odrzuceniu spadku termin przewidziany w art. 1015 § 1 k.c. nie biegnie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu zezwolenia przedstawiciel ustawowy małoletniego powinien złożyć to oświadczenie bezzwłocznie, chyba że wskazany termin, uwzględniając czas trwania postępowania opiekuńczego, jeszcze nie upłynął; wtedy złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić w dowolnej chwili, przed upływem sześciu miesięcy od dowiedzenia się przez przedstawiciela ustawowego o tytule powołania małoletniego.

2. Jeżeli termin określony w art. 1015 § 1 k.c. jeszcze nie upłynął, w okolicznościach określonych w art. 523 k.p.c. możliwe jest – po prawomocnym oddaleniu wniosku przedstawiciela małoletniego o zezwolenie na złożenie w imieniu małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku – złożenie kolejnego wniosku. Powoduje ono takie same skutki, jak złożenie pierwszego wniosku.

Biuletyn SN nr 11/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Agnieszka Piotrowska

SSN Karol Weitz

w sprawie z wniosku J. K. przy uczestnictwie [...]o stwierdzenie nabycia spadku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 września 2016 r., skargi kasacyjnej uczestnika S. G. od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 22 stycznia 2015 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 23 czerwca 2014 r. Sąd Rejonowy w K. stwierdził, że spadek po A. M., zmarłym dnia 29 grudnia 2008 r., na podstawie ustawy nabył w całości z dobrodziejstwem inwentarza małoletni S. G., syn siostrzenicy zmarłego A. G.

Sąd Rejonowy stwierdził, że skoro żona spadkodawcy T. M., jego dzieci - J. P. i T. M. - oraz rodzeństwo - W. M. i J. Z. - złożyli skutecznie i w terminie oświadczenie o odrzuceniu spadku, to są oni wyłączeni z dziedziczenia tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku. W takiej sytuacji, w braku rodziców spadkodawcy, do dziedziczenia w całości powołani są zstępni rodzeństwa. Wezwani w charakterze uczestników Ł. Z. i A. G. złożyli skutecznie oświadczenie o odrzuceniu spadku i uczynił to także M. M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00