Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. III PO 13/15

1. Zgodnie z zasadą racjonalnego wykorzystania kadry prokuratorskiej i asesorskiej, konieczne jest zapewnienie etatów dla nowych kadr prokuratorskich, które nie może odbywać się tylko poprzez utworzenie nowych stanowisk z przekształcania etatów asesorskich w prokuratorskie. Taka praktyka tamuje bowiem dopływ młodych ludzi do prokuratury. Jest oczywiste, że w instytucji o zasadniczo zamkniętej liczbie etatów, jaką jest prokuratura, konieczny dla jej sprawnego funkcjonowania w dłuższej perspektywie musi być dopływ młodych pracowników, który odbywa się kosztem odchodzenia pracowników, którzy osiągnęli wiek uprawniający do stanu spoczynku, bez względu na wynik porównania ich kwalifikacji z kwalifikacjami osób młodszych.

2. Zasadą wynikającą z art. 62a ust. 1 i 2 ustawy o prokuraturze jest przejście prokuratora w stan spoczynku po osiągnięciu wieku określonego w tych przepisach, a możliwość dalszego pozostawania na stanowisku jest wyjątkiem uzasadnionym szczególnymi okolicznościami leżącymi po stronie prokuratora bądź mającym oparcie w interesie "służby".

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania R. S. od decyzji Prokuratora Generalnego z dnia 23 września 2015 r. w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 grudnia 2015 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 września 2015 r., wydaną na podstawie art. 62a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (jednolity tekst: Dz.U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 ze zm.) w związku z art. 69 § 1 i § 1a ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 133, ze zm., dalej jako "Prawo o u.s.p".), Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie (po ukończeniu 65 lat i 9 miesięcy życia) przez R. S. stanowiska prokuratora. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że ewentualne wyrażenie przez Prokuratora Generalnego zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratorskiego jest fakultatywne i zależy od całokształtu okoliczności konkretnego przypadku. W ocenie Prokuratora Generalnego, możliwość dalszego pozostawania na stanowisku prokuratora musi być traktowana jako wyjątek podyktowany szczególnymi okolicznościami, mającymi oparcie w interesie służby lub leżącymi po stronie prokuratora. Samo spełnienie wskazanych w przepisie art. 62a ust. 2 ustawy o prokuraturze warunków pozytywnych nie jest równoznaczne z obowiązkiem wyrażenia zgody na dalsze pozostawanie przez prokuratora w służbie. Tymczasem argumenty przywołane we wniosku o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie przez R. S. stanowiska prokuratora - do dnia 11 marca 2020 r. - nie są na tyle doniosłe, aby uzasadniały odstępstwo od ustawowej reguły przechodzenia prokuratorów w stan spoczynku z chwilą ukończenia przez nich ustawowego wieku ani też nie mogą być uznane za przesłanki automatycznie przemawiające za potrzebą dalszego pozostawania na stanowisku prokuratora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00