Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. I UK 308/14

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

w sprawie z odwołania S.K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 kwietnia 2015 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 22 stycznia 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2013 r. oddalił odwołanie wniesione przez ubezpieczonego S. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 lipca 2012 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, albowiem komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 11 lipca 2012 r. stwierdziła, że jest on zdolny do pracy.

Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony S. K., urodzony w dniu 13 września 1959 r., ma wykształcenie zawodowe montera urządzeń kolejowych oraz że pracował jako pracownik fizyczny, malarz, monter, palacz, konserwator. Od dnia 10 listopada 2009 r. do dnia 30 kwietnia 2012 r. ubezpieczony pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W dniu 3 kwietnia 2012 r. wystąpił zaś z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres. Celem wyjaśnienia istoty sporu, tj. istnienia u S. K. niezdolności do pracy zarobkowej w rozumieniu art. 12, art. 13 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i jej stopnia, Sąd pierwszej instancji dopuścił dowód z opinii biegłych sądowych lekarzy specjalistów z zakresu reumatologii, kardiologii i neurologii, którzy rozpoznali u ubezpieczonego: nadciśnienie tętnicze II stopnia PTNT, przewlekłą chorobę wieńcową pod postacią dławicy piersiowej stabilnej CCS, przebyty w 2008 r. zawał serca STEMI ściany dolno-bocznej, miażdżycę uogólnioną tętnic, zwłaszcza wieńcowych i kończyn dolnych, dysfunkcję serca w okresie wydolności krążenia, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego z dyskopatią L5-S1, z tarnią dwudzielną S1 i przewlekłym zespołem bólowym bez istotnego upośledzenia funkcji kręgosłupa. W ocenie biegłych, tak zdiagnozowane schorzenia i stopień ich zaawansowania nie czynią ubezpieczonego osobą niezdolną do pracy zarobkowej od dnia 1 maja 2012 r. Nadciśnienie tętnicze II stopnia PTNT, pierwotne, umiarkowane z bardzo wysokim ryzykiem dodanym, o wieloletnim, niestabilnym przebiegu, jest istotnym pierwotnym czynnikiem sprawczym pozostałych schorzeń układu krążenia. Brak jest jednak aktualnych badań, które pozwoliłyby potwierdzić utrzymującą się istotną dysfunkcję układu krążenia i podać w wątpliwość poprawę funkcji serca, którą pokazuje ostatnie badanie echokardiograficzne. Ubezpieczony w znacznym stopniu utracił więc zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, ale może wykonywać lekkie prace fizyczne. Możliwe jest też jego przekwalifikowanie zawodowe. Schorzenia układu krążenia aktualnie nie powodują długotrwałej niezdolności ubezpieczonego do pracy nawet częściowej - pracownika fizycznego. Aktualne wyniki badań wskazują na poprawę stanu zdrowia - funkcji układu krążenia. W opinii uzupełniającej biegli jednoznacznie stwierdzili natomiast, iż rozpoznane schorzenia obecnie, tj. od dnia 1 maja 2012 r., nie uzasadniają uznania ubezpieczonego za osobę co najmniej niezdolną do pracy. Ubezpieczony jest zdolny do pracy zgodnie z kwalifikacjami jako monter urządzeń kolejowych oraz do pracy dotychczas wykonywanej jako pracownik fizyczny, malarz, monter, palacz, konserwator. Nie powinien jedynie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00