Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II PK 74/14
Nie ma żadnego uzasadnienia dla zróżnicowania uprawnień urzędników sądowych w zakresie tych składników wynagrodzenia, które są ekwiwalentem za długoletnią pracę i powszechnie obowiązują w prawie urzędniczym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Roman Kuczyński (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. M. przeciwko Sądowi Rejonowemu w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 28 października 2013 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z dnia 11 lipca 2013 r. ustalił, że powodowi W. M. przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód W. M. podjął pracę w Sądzie Rejonowym w W. w dniu 1 czerwca 2004 r. na podstawie stosunku pracy z powołania, na stanowisku kierownika finansowego Sądu Rejonowego.
Powodowi ustalano i wypłacano wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury oraz o przepisów wykonawczych do tej ustawy w postaci rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego, następnie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2008 r. w sprawie jak wyżej, a ostatnio rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego.