Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 października 2015 r., sygn. III CSK 456/14

Postępowanie przed sądem administracyjnym jest "właściwym postępowaniem" w rozumieniu art. 4171 § 2 k.c. zaś orzeczenie sądu administracyjnego objęte art. 287 pkt 1 p.p.s.a. jest orzeczeniem wstępnym orzekającym o niezgodności z prawem ostatecznej decyzji administracyjnej (prejudykatem), o którym mowa w art. 4171 § 2 k.c., otwierającym poszkodowanemu drogę do dochodzenia naprawienia szkody od Skarbu Państwa na podstawie art. 4171 § 2 k.c. Wskazuje się ponadto, że naprawienia szkody wyrządzonej innym niż ostateczna decyzja administracyjna, władczym aktem z zakresu administracji publicznej, poszkodowany może dochodzić na zasadach ogólnych na podstawie art. 417 § 1 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Antoni Górski (przewodniczący)

SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie z powództwa J. L. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi [...]o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 21 października 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 26 maja 2014 r.

oddala skargę kasacyjną i nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 marca 2013 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo J. L. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi [...] oraz [...] Parkowi Narodowemu o zasądzenie 76 000 zł tytułem odszkodowania za uniemożliwienie uzyskania przez powoda decyzji administracyjnej wójta gminy W. o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia inwestycyjnego w postaci budowy na działkach nr 618/2 i nr 659/9 jednorodzinnego budynku mieszkalnego z infrastrukturą techniczną.

Sąd ustalił, że powód jest właścicielem nieruchomości składającej się z działki gruntu nr 618/2 o pow. 18 845 m2 położonej w miejscowości B., oraz nr 101 o pow. 5600 m2 zabudowanej budynkiem mieszkalnym. W dniu 11 czerwca 2004 r. złożył do wójta gminy W. wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania działki nr 618/2 na potrzeby budowy domu jednorodzinnego wraz z przyłączami. W ramach postępowania wywołanego tym wnioskiem, Zarząd Powiatu [...], Wojewoda [...] oraz Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w K. pozytywnie uzgodnili projekt decyzji o warunkach zabudowy. Postanowieniem z dnia 5 października 2004 r. Dyrektor [...] Parku Narodowego odmówił pozytywnego uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, wskazując, że objęty nią grunt leży w obszarze korytarza ekologicznego między doliną P., mającego zasadnicze znaczenie dla przyrody Parku Narodowego i pozostałymi dolinkami krasowymi. Dyrektor wskazał także, że w świetle nie obowiązującego już miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, zabudowa wskazanego terenu była wyłączona za wyjątkiem prowadzonego w wyjątkowych wypadkach budownictwa zagrodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00