Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. II CSK 52/15

Uchybienia w zakresie identyfikacji zwierząt są poważnym przewinieniem hodowcy. Może skutkować obniżeniem albo nawet cofnięciem odszkodowania w przypadku konieczności przymusowego uboju chorych zwierząt.

Gazeta Prawna nr 223/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Karol Weitz

Protokolant Agnieszka Łuniewska

w sprawie z powództwa T. B. i Z. B. przeciwko Skarbowi Państwa - Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w M. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 6 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 30 września 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację strony pozwanej (punkt I litera b i c, punkt II) oraz rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego (punkt III) i sprawę przekazuje w tej części Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w P. zasądził od pozwanego Skarbu Państwa - Powiatowego Lekarza Weterynarii w M. na rzecz powodów T. i Z. małżonków B. kwotę 346 897,18 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 5 sierpnia 2009 r. do dnia zapłaty, umorzył postępowanie w zakresie cofniętego powództwa co do kwoty 180 168,40 zł, w pozostałej części oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu. Sąd ustalił, że powodowie byli właścicielami bydła, u którego pozwany stwierdził w lutym 2008 roku wystąpienie choroby zakaźnej w postaci białaczki enzootycznej u 167 sztuk krów. W związku z tym pozwany wydał w dniu 19 marca 2008 r. decyzję, stwierdzającą wystąpienie choroby zakaźnej, wyznaczył ognisko choroby, zawiesił stadu status wolnego od choroby oraz nakazał odosobnienie chorych sztuk od zdrowych, a nadto - m.in. - nakazał poddać chore sztuki ubojowi sanitarnemu w wyznaczonym zakładzie ubojowym. Pozwany podjął podobną decyzję wobec stada należącego do syna powodów J. B., który w kwietniu 2008 r. przekazał rodzicom wszystkie sztuki bydła (także zdrowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00