Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 maja 2015 r., sygn. V CSK 448/14

Umowa pożyczki zobowiązuje pożyczkodawcę do przeniesienia przedmiotu pożyczki na własność pożyczkobiorcy, ale własności tej jeszcze nie przenosi. Samo wydanie przedmiotu pożyczki, jeżeli umowa nic innego nie stanowi, może nastąpić w dowolny sposób, pożyczkobiorca powinien jednak uzyskać możność swobodnego dysponowania przedmiotem pożyczki. Do przeniesienia własności pieniędzy i rzeczy stanowiących przedmiot pożyczki mają zastosowanie ogólne zasady przenoszenia własności, zwłaszcza reguła wyrażona w art. 155 § 2 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Iwona Koper

SSN Anna Kozłowska

w sprawie z powództwa S. J. przeciwko Bankowi [...] o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 maja 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 24 marca 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2013 r. Sąd Okręgowy pozbawił w całości wykonalności tytuł wykonawczy w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego nr 69/2002, wystawionego dnia 29 lipca 2002 r. przez wierzyciela Bank [...] przeciwko dłużnikowi S. J., zaopatrzonego w klauzulę wykonalności postanowieniem Sądu Rejonowego w B. z dnia 4 listopada 2002 r.

Sąd ustalił, że na początku 2001 r. powód podjął starania zmierzające do kupienia od "P." SA w W. tartaku z gruntem o powierzchni około 10 ha i zgromadzonymi w magazynach zapasami. W tym celu, a także spłaty wcześniejszych zobowiązań w jednym z banków, zamierzał zaciągnąć pożyczkę. W zebraniu niezbędnych dokumentów pomagała mu E. R.; nie było jednak między nią a powodem i jego żoną, uzgodnień, że ona kupi tartak w swoim imieniu i na swoją rzecz.

W dniu 30 marca 2001 r. powód i Bank [...] zawarli umowę nr 719-1930-1-2001, na podstawie której bank udzielił powodowi pożyczki w wysokości 588 000 zł, waloryzowanej kursem średnim waluty euro ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski. Wyrażona w euro kwota pożyczki miała być określona na podstawie kursu średniego waluty euro, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wypłaty pożyczki, i wskazana w harmonogramie spłaty kredytu, sporządzonym w dniu uruchomienia pożyczki (§ 1 umowy). Pożyczka została zawarta na okres 15 lat, z ostatecznym terminem spłaty do dnia 10 sierpnia 2016 r. (§ 2 umowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00