Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 maja 2015 r., sygn. I CSK 233/14

Spadkobiercy mogą się ubiegać o odszkodowanie także za bezprawnie zajęte przez państwo towary i produkty znajdujące się w odebranym zakładzie.

Gazeta Prawna nr 105/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

Protokolant Justyna Kosińska

w sprawie z powództwa B. J., R. J. i H. J. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Gospodarki o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 14 maja 2015 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 5 września 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelacje powodów (pkt II) oraz w części orzekającej o kosztach procesu (pkt I in fine i pkt III) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie B. J., R. J., H. J., W. M. i K. G. wspólnie wnieśli o zasądzenie od Skarbu Państwa - Ministra Gospodarki na ich rzecz dalszego odszkodowania w kwocie 13.097.053 zł, ponad sumę 3.181.370 zł przyznaną w decyzji Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 1998 r. za mienie utracone w związku z wydaniem orzeczenia Nr 23 Ministra Przemysłu i Handlu o przejęciu na własność Państwa przedsiębiorstwa Spółki komandytowej Fabryka [...], którego nieważność stwierdzona została decyzją Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 19 kwietnia 1994 r. Ostatecznie powodowie zindywidualizowali, a częściowo także ograniczyli swoje żądania domagając się naprawienia szkód spowodowanych utratą wartości budynków oraz przejęciem przez Skarb Państwa wraz z przedsiębiorstwem półfabrykatów i wyrobów gotowych, zaś powód B. J. wnosił dodatkowo o odszkodowanie z tytułu utraty nieruchomości przekazanych spółce pracowniczej, powstałej następczo na bazie przejętego przez Państwo przedsiębiorstwa.

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem częściowym z dnia 26 czerwca 2002 r. oddalił powództwo o odszkodowanie z tytułu amortyzacji budynków oraz utraty nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00