Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. II CSK 290/14

Przepis art. 16 ust. 2 u.g.n. stanowił autonomiczną podstawę określającą skutki prawne zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego przez komunalną osobę prawną, bez potrzeby sięgania, w drodze analogiae legis, do innych przepisów prawa, w tym art. 246 k.c. Oczywiście, sformułowanie zawarte w art. 16 ust. 1 zd. 2 cytowanej powyżej ustawy, a mianowicie, że do zrzeczenia się tych praw stosuje się odpowiednio przepis art. 179 Kodeksu cywilnego, należy interpretować - o czym była już mowa powyżej - w kontekście wymaganej formy czynności prawnej, w jakiej miało nastąpić zrzeczenie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

SSA Jacek Grela (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa J. S. przeciwko Miastu P. oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej Spółce Akcyjnej z siedzibą w P. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej pozwanego Miasta P. oraz skargi kasacyjnej pozwanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Spółki Akcyjnej z siedzibą w P. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 27 września 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach II (drugim) i III (trzecim) i przekazuje sprawę w tym zakresie do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w P., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 stycznia 2013 roku Sąd Rejonowy w P. uzgodnił treść księgi wieczystej KW [...] prowadzonej dla nieruchomości położonej w P., ul. Z. [...] o powierzchni 3.110 m2, obejmującej działki oznaczone w ewidencji gruntów nr 21 i 22 - przez stwierdzenie, że w odniesieniu do działki nr 22 o powierzchni 1.410 m2 prawo własności winno zostać wpisane na rzecz J. S. w 1/3 części, K. C. w 1/3 części, P. W. w 1/6 części i J. W. w 1/6 części, jako następców prawnych W. P. - w miejsce dotychczasowego właściciela Miasta P. Z kolei, prawo użytkowania wieczystego i prawo własności budynków posadowionych na tej działce wpisane na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Spółki z o.o. nie istnieje wobec bezskuteczności umowy z dnia 30 stycznia 2002 r. o przeniesieniu tych praw z powodu ich wygaśnięcia wobec zbywcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w likwidacji. Sąd nakazał odłączyć z księgi wieczystej KW [...] działkę nr 22 o powierzchni 1.410 m2 i urządzić dla niej nową księgę wieczystą oraz dokonać wpisu w dziale I-O działki nr 22, a w dziale II tej księgi jako właścicieli: J. S. w 1/3 części, K. C. w 1/3 części, P. W. w 1/6 części i J. W. w 1/6 części jako następców prawnych W. P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00