Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 7 października 2014 r., sygn. I UK 51/14

Skoro przez pracę w szczególnych warunkach rozumie się wykonywanie takiej pracy, a nie pozostawanie w stosunku pracy, to nie ma podstaw do zaliczenia urlopu wychowawczego do okresu pracy w szczególnych warunkach, skoro pracownik w czasie tego urlopu jest zwolniony z obowiązku świadczenia takiej pracy w takich, szczególnych warunkach. Wyjątek pozwalający na zaliczenie okresów niewykonywania pracy do okresu pracy w szczególnych warunkach obejmuje tylko okres pobierania wynagrodzenia i świadczeń z ubezpieczenia społecznego związanych z ciążą i macierzyństwem.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z odwołania T. M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanej O. Spółki Akcyjnej z siedzibą w O. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 października 2014 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 14 sierpnia 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z 14 września 2011 r. odmówił T. M. prawa do emerytury, ponieważ w ocenie organu rentowego nie wykazała łącznie 15 lat okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Od powyższej decyzji wnioskodawczyni wniosła odwołanie. Podniosła, że w okresie zatrudnienia w Zakładach Przemysłu Wełnianego O. od 31 grudnia 1981 r. do 30 grudnia 1982 r., w czasie oddelegowania na Oddział Pracy Chronionej z uwagi na stan ciąży, również wykonywała pracę w warunkach szczególnych, a tym samym spełnia przesłanki do nabycia emerytury w wieku obniżonym.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie. Przypomniał, że pracodawca nie wykazał spornego okresu w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Zainteresowana O. S.A. w piśmie procesowym z 22 lutego 2012 r. wyjaśniła, że w okresie od 1 stycznia 1982 r. do 30 czerwca 1982 r. wnioskodawczyni pracowała na stanowisku szwaczki, które nie było zaliczone do prac w szczególnych warunkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00