Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 sierpnia 2014 r., sygn. III SK 56/13

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa P. w R. następcy prawnego P. L. Zakładów [...] Spółki Akcyjnej w L. przeciwko Prezesowiu Urzędu Regulacji Energetyki o nałożenie kary pieniężnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 sierpnia 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 28 grudnia 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 28 grudnia 2012 r., oddalił apelację P. S.A. w R., następcy prawnego P. L. Zakładów [...] S.A. w L. (powód) od wyroku Sądu Okręgowego w W. - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 14 listopada 2011 r., w sprawie z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes Urzędu) z dnia 31 grudnia 2009 r., nakładającej na powoda karę pieniężną za niewywiązanie się w pierwszym półroczu 2007 r. z określonego w art. 9a ust. 8 Prawa energetycznego, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. (dalej jako art. 9a ust. 8 Prawa energetycznego), obowiązku zakupu energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu z wytworzeniem ciepła w przyłączonych do sieci źródłach energii znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej jako energia wytwarzana w skojarzeniu lub energia czerwona).

W uzasadnieniu wyżej opisanej decyzji Prezes Urzędu wskazał, że powód w I półroczu 2007 r. miał obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła w rozmiarze 15,2%. W rozpatrywanym okresie powód dokonał sprzedaży na rzecz odbiorców końcowych 1.807.788,696 MWh energii elektrycznej, w tym 156.750,00 MWh energii elektrycznej zakupionej w ramach transakcji na wymianę za energię elektryczną wytworzoną w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz zużytej na potrzeby własne przez ZA S.A. Uwzględniając powyższą transakcję, na powodzie ciążył obowiązek zakupu energii ze skojarzonych źródeł energii w rozmiarze 274.783,881 MWh, w tym z racji sprzedaży energii konwencjonalnej ZA S.A. - 23.826,000 MWh. Tymczasem powód sprzedał odbiorcom końcowym 257.235,600 MWh energii elektrycznej ze skojarzonych źródeł energii, nie uzyskując wymaganego pułapu 15,2%, mimo iż jeden z wytwórców czerwonej energii oferował do sprzedaży wolumen 15.000 MWh. W toku postępowania administracyjnego Prezes Urzędu ustalił, że ZA S.A. zużyły zakupioną od powoda energię konwencjonalną na własne potrzeby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00