Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 lipca 2014 r., sygn. IV CSK 670/13

1. Realizacja uprawnienia z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa nie może polegać na przyznaniu prawa użytkowania wieczystego na udziale w nieruchomości, w sytuacji, w której drugi udział przysługiwałby osobie prywatnej.

2. Roszczenie o ustanowienie prawa rzeczowegoo ma charakter obligacyjny i powstaje z mocy prawa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. K. i G. K. przeciwko Gminie Miasta G. o nakazanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 18 lipca 2014 r., skargi kasacyjnej powodów

od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 maja 2013 r.,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od powodów solidarnie na rzecz strony pozwanej kwotę 1 800,- (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Po rozpoznaniu apelacji powodów T. K. i G. K. oraz pozwanej Gminy Miasta G. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 18 grudnia 2012 r. - wyrokiem z dnia 28 maja 2013 r. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił powództwo i rozstrzygnął o kosztach procesu oraz oddalił apelację powodów i zasądził od nich na rzecz pozwanej koszty postępowania apelacyjnego. W uzasadnieniu tego orzeczenia wskazano, że trafny okazał się zarzut pozwanej naruszenia przez Sąd Okręgowy art. 232 k.c., wskazującego grunty, które mogą zostać oddane w użytkowanie wieczyste oraz określającego, czyją własność powinny one stanowić. Z przepisu tego wynika, że niemożliwe jest ustanowienie użytkowania wieczystego na gruntach, których Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego jest współwłaścicielem z osobą fizyczną lub prawną, nie można więc ustanowić użytkowania wieczystego na udziale gminy we własności nieruchomości, w której współwłaścicielami są takie podmioty. Poglądu tego nie zmienia źródło roszczeń powodów, jakim w rozpoznawanej sprawie jest art. 4 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz.U. Nr 52, poz. 270 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00