Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 26 marca 2014 r., sygn. V CSK 280/13

Skoro przepisy dotyczące naprawienia szkód górniczych stosuje się do odpowiednio do zapobiegania tym szkodom, to również roszczenia prewencyjne podlegają przedawnieniu w terminie określonym w art. 4421 k.c., tzn. w terminie trzyletnim

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa Gminy J. przeciwko Kompanii Węglowej S.A. w K. i Koncernowi Węglowemu S.A. w J. - obecnie T. W. S.A. w J. o naprawienie szkody, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 marca 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej i pozwanego Koncernu Węglowego S.A. w J. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 25 października 2012 r.

1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie I ( pierwszym ) podpunkt 1 ( pierwszy ) w części zawierającej rozstrzygnięcie o odsetkach od zasądzonej kwoty oraz podpunkt 3 ( trzeci), a także w punkcie III ( trzecim ) i V ( piątym ) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. oddala skargę kasacyjną powódki w całości oraz skargę pozwanego w pozostałej części.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 10 maja 2012 r. oddalił powództwo Gminy J. przeciwko Kompanii Węglowej S.A. w K. i Koncernowi Węglowemu S.A. w J. o zapłatę kwoty 1.276.849,43 zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem zwrotu kosztów poniesionych na wykonanie robót budowlanych, zapobiegających wystąpieniu szkody górniczej.

Z ustaleń wynika, że grunt, na którym położona jest ulica O. w J., stanowi własność Gminy J. Bezpośrednio pod tą ulicą prowadzono pod koniec XIX wieku eksploatację górniczą w pokładzie 207, na głębokości od 6 do 20 m. Pozostałością wydobycia węgla są tzw. pustki poeksploatacyjne, których istnienie stanowi bezpośrednie zagrożenie wystąpienia deformacji nieciągłych na powierzchni ulicy. Współcześnie eksploatacja górnicza na tym terenie nie jest prowadzona, może to jednak nastąpić na podstawie koncesji udzielonej Koncernowi Węglowemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00