Wyrok SN z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. II PK 326/12
Rada nadzorcza powinna określić kolegialnie warunki umowy o zakazie konkurencji przed podpisaniem umowy. Brak kolegialnej woli rady nadzorczej nie może zostać zastąpiony istniejącą praktyką lub zwyczajem zawierania takich umów z innymi członkami zarządu. Wynika z tego, że podpisanie umowy z członkiem zarządu przez jednego (upoważnionego) członka rady nadzorczej ma charakter techniczny i polega w istocie na wykonaniu uchwały rady
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Gersdorf
w sprawie z powództwa T. M. przeciwko N. Spółce z o. o. z siedzibą w R. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 lipca 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...]z dnia 21 maja 2012 r., sygn. akt [...] ,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Apelacyjnemu.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 października 2011 r. Sąd Okręgowy w W. Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zasądził od N. Sp. z o.o. na rzecz powoda T. M. 88.000 zł tytułem odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji z ustawowymi odsetkami liczonymi od dat wymagalności odszkodowania za każdy kolejny miesiąc od sierpnia 2008 r. do sierpnia 2009 r.
Powód był zatrudniony w pozwanej spółce na podstawie umowy o pracę z 17 listopada 2006 r. na czas nieokreślony. Pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. Dnia 17 listopada 2006 r. strony zawarły umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, mając na względzie specyfikę działalności spółki oraz fakt, że pracownik w ramach pełnienia obowiązków służbowych ma dostęp do wszystkich materiałów, dokumentów i informacji dotyczących działalności spółki. W umowie strony określiły podmioty konkurencyjne wobec spółki, jak i zakres działalności konkurencyjnej objętej umową. Umowa miała obowiązywać przez rok od dnia ustania stosunku pracy, a pracownikowi w związku z tym przysługiwać miało odszkodowanie miesięczne w wysokości 8.000 zł.