Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. I KZP 9/12

Do pojednania małoletniego pokrzywdzonego z jego rodzicem w trybie art. 66 § 3 k.k. uprawniony jest kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do reprezentowania małoletniego. Na pojednanie to musi zezwolić sąd opiekuńczy.

 

Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie

Na posiedzeniu w składzie: SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący), SSN Tomasz Grzegorczyk, SSN Józef Szewczyk (sprawozdawca)

Protokolant: Ewa Sokołowska przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Beaty Mik,

w sprawie D. A., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k., przez Sąd Okręgowy w K., postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt IX Ka 182/12, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy wynikający z treści przepisu art. 66 § 3 k.k. materialnoprawny warunek pojednania się pokrzywdzonego ze sprawcą jest spełniony również wtedy, gdy pojednanie takie nastąpiło między kuratorem ustanowionym przez sąd opiekuńczy na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dla reprezentowania małoletniego pokrzywdzonego w postępowaniu karnym a sprawcą, a jeśli tak, czy dla zachowania skuteczności tej czynności konieczne jest zezwolenie sądu opiekuńczego?” 2

uchwalił

udzielić następującej odpowiedzi:

Do pojednania małoletniego pokrzywdzonego z jego rodzicem w trybie art. 66 § 3 k.k. uprawniony jest kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do reprezentowania małoletniego. Na pojednanie to musi zezwolić sąd opiekuńczy.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawe wymagające zasadniczej wykładni ustawy wyłoniło się na tle następujących sytuacji procesowej.

Sąd Rejonowy w B. warunkowo umorzył postępowanie karne przeciwko D. A. oskarżonej o to, że w okresie od lipca 2010 r. daty bliżej nieustalonej do dnia 30 grudnia 2010 r. w miejscowości Ś. gm. C. w woj. […] znęcała się psychicznie i fizycznie nad swoim dzieckiem T. M. w ten sposób, że ubliżała mu słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, popychała go, szarpała za włosy, głośno krzyczała na niego, zamykała go samego w odosobnionym pomieszczeniu groziła mu pozbawieniem życia, tj. o przestępstwo określone w art. 207 § 1 k.k.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00