Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. V KZ 79/11

W wypadku uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji w zakresie orzeczenia o karze, przy utrzymaniu w mocy zaskarżonego wyroku co do winy, rozstrzygnięcie sądu odwoławczego w zakresie winy oskarżonego może być poddane kontroli kasacyjnej dopiero po uprawomocnieniu się wyroku sądu odwoławczego rozstrzygającego co do kary wymierzonej oskarżonemu, albowiem dopiero wówczas spełniony jest warunek wydania wyroku kończącego postępowanie (art. 519 k.p.k.).

Przewodniczący: sędzia SN J. Matras.

Sąd Najwyższy w sprawie Krzysztofa T., oskarżonego z art. 286 § 1 k.k. i in. po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2012 r. zażalenia obrońcy oskarżonego na zarządzenie Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w G. z dnia 1 grudnia 2011 r., o odmowie przyjęcia kasacji, na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k. i w zw. z art. 530 § 3 k.p.k.

postanowił utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 1 grudnia 2011 r. Przewodniczący IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w G. odmówił, w oparciu o przepisy art. 530 § 2 k.p.k. w zw. z art.429 § 1 k.p.k., przyjęcia kasacji złożonej przez obrońcę Krzysztofa T. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 22 lipca 2011 r., wskazując, że „...nie zapadł wyrok o którym mowa w art. 519 § 1 k.p.k., a Sąd Okręgowy podziela stanowisko zawarte w postanowieniu SN z dnia 16 maja 2007 r. w sprawie III KK 46/06”.

W zażaleniu obrońca Krzysztofa T. zarzucił zarządzeniu:

1. obrazę przepisów postępowania mającą istotny wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 94 § 1 i 2 k.p.k., poprzez sporządzenie uzasadnienia zaskarżonego zarządzenia w sposób uniemożliwiający poznanie stanowiska Sądu Okręgowego odnośnie do rozstrzyganej kwestii, co skutkowało niemożliwością odniesienia się merytorycznie do jego treści,

2. obrazę przepisów postępowania mającą istotny wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 519 k.p.k., poprzez dokonanie błędnej jego wykładni, polegającej na przyjęciu, iż wydany wyrok w przedmiotowej sprawie nie spełnia wymogów zawartych w tym przepisie, co w konsekwencji skutkowało odmową przyjęcia kasacji jako niedopuszczalnej z mocy ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00